





Acer AR15AS5IS1HLE25 1.5 Ton 5 Star 2025 Inverter Split AC
$322.95 • Out Of Stock • By Acer
Acer AR15AS5IS1HLE25 1.5 Ton 5 Star 2025 Inverter Split AC price in United States starts from $322.95.
- Share
This AC is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$322.95
Search
Features
- Split AC
- 1.5 Ton Capacity
- Hidden LED Panel Display
- Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Sleep Mode
- Dust Filter
- Self Diagnosis
OUT OF STOCK
Acer AR15AS5IS1HLE25 1.5 Ton 5 Star 2025 Inverter Split AC Specs
- Split AC
- 1.5 Ton Capacity
- Hidden LED Panel Display
- Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Sleep Mode
- Dust Filter
- Self Diagnosis
General
| Brand | Acer |
| Model | AR15AS5IS1HLE25 |
| Type | Split |
| Panel Display | Hidden LED |
| Launch Year | 2025 |
Design
| Dimensions | 94 (W) x 31.5 (H) x 23.5 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 75.4 (W) x 53.1 (H) x 29.8 (D) cm |
| Weight | 11.5 kg (Indoor Unit) 25.6 kg (Outdoor Unit) |
| Condensor Coil | Copper Condenser |
| Outdoor Condensor Coil | Copper Condenser |
| Coating And Protection | Anti-corrosive blue fin coating |
Smart Features
| Additional Smart Features | AiSense Technology |
Modes
| Auto Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Fan Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
| Other Modes | Super Chiller Mode |
Air and Filters
| Dust Filter | Yes |
| Other Filters | PureBreathe PM 1.0 filter |
| Air Swing | Yes |
| Speed Setting | Yes |
| Air Flow Features | 3D Air flow |
Technical
| Capacity | 1.5 Ton |
| Cooling capacity | 4.8 kW |
| Refrigerant | R-32 |
| Max Ambient Temperature | Upto 55°C |
| Compressor | Variable Speed Compressor (Rotary) |
Power Features
| Star Rating | 5 |
| Star Rating Year | 2025 |
| SEER Rating | 3.81 (ISEER (India)) |
| Inverter Technology | Yes |
| Convertible Modes | 5-in-1 Convertible Cooling Modes |
| Voltage Required | AC 230V, 50Hz |
| Annual Power Consumption | 975.29 Units |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Auto Clean | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Other Remote Features | On/Off, Clock, Display, Set Time |
| Other Convenience Features | Auto Gas Leak Alarm, Auto Error Check, Low Noise Operation, ArcticWrap Cooling, Long air throw upto 10m |
Extra
| Night Glow Buttons | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Sales Package | 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, 1 Installation Kit, 1 Remote, 1 Manual With Warranty Card, 1 Screw Assembly Kit, 2 Batteries |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

Acer AR15AS5IS1HLE25 1.5 Ton 5 Star 2025 Inverter Split AC vs Panasonic CS/CU-EU18BKY3F 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC
Xiaomi 15T Pro vs Xiaomi Poco X8 Pro Max 5G
Apple iPhone 16 Plus vs Apple iPhone 17 Plus
Asus ROG Phone 10 Pro Edition vs Asus ROG Phone 9 Pro Edition
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy S23 Ultra
Xiaomi Redmi 15 5G vs Samsung Galaxy A26 5GDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















