




AmazonBasics MWHUK-05CMN8-BCK0 5000 BTU 115V Window AC
$134.1 • Out Of Stock • By AmazonBasics
AmazonBasics MWHUK-05CMN8-BCK0 5000 BTU 115V Window AC is a 0.42 Ton Window AC. It can cool an area of up to 150 sq.ft. Notable features include Dehumidification, Sleep Mode and Dust Filter.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This AC is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$134.1
Search
AmazonBasics MWHUK-05CMN8-BCK0 5000 BTU 115V Window AC price in United States is $134.1. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Window AC
- 0.42 Ton Capacity
- 2-Way Air Swing
- Dehumidification
- Sleep Mode
- Dust Filter
OUT OF STOCK
AmazonBasics MWHUK-05CMN8-BCK0 5000 BTU 115V Window AC Specs
- Window AC
- 0.42 Ton Capacity
- 2-Way Air Swing
- Dehumidification
- Sleep Mode
- Dust Filter
General
| Brand | AmazonBasics |
| Model | MWHUK-05CMN8-BCK0 |
| Type | Window |
| Cooling Coverage Area | Upto 150 sq.ft |
Design
| Dimensions | 40.59 (W) x 30.61 (H) x 33.5 (D) cm |
| Weight | 16 kg |
Modes
| Auto Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Fan Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
Air and Filters
| Dust Filter | Yes |
| Filter Features | Removable & Washable Filter |
| Air Swing | 2-Way |
| Speed Setting | Yes |
Technical
| Capacity | 0.42 Ton |
| Refrigerant | R32 |
| Noise | 56 dB |
Power Features
| Voltage Required | 115V, 60 Hz |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Convenience Features
| Other Convenience Features | 3-in-1 (Cooling, Dehumidifying, Fan), Top Air Discharge, Quiet Operation, 7 precise temperature settings, 2-speed cooling and fan modes |
Extra
| Sales Package | 1 Air Conditioner, Manual, Warranty, Installation Kit |
AmazonBasics MWHUK-05CMN8-BCK0 5000 BTU 115V Window AC Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

Xiaomi Redmi 15 5G vs Samsung Galaxy A26 5G
Xiaomi Redmi Note 15 Pro (12GB RAM + 512GB) vs Xiaomi Redmi Note 14 Pro 5G (12GB RAM + 512GB)
Motorola Edge 2025 vs Motorola Moto G56 5G
Samsung Galaxy A57 vs Apple iPhone 12 Pro
Samsung Galaxy S24 Ultra vs Apple iPhone 16
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy S25Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















