




BLACK+DECKER BD12NWES 12000 BTU 115V Window AC
$507.99 • Out Of Stock • By Black & Decker
BLACK+DECKER BD12NWES 12000 BTU 115V Window AC is a 1 Ton Inverter Window AC. It can cool an area of up to 550 sq.ft. Notable features include Dehumidification, Sleep Mode and Auto Restart.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This AC is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$507.99
Search
BLACK+DECKER BD12NWES 12000 BTU 115V Window AC price in United States is $507.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Window AC
- 1 Ton Capacity
- Electronic Control with LED Panel Display
- Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Sleep Mode
- Remote Control, Timer
OUT OF STOCK
BLACK+DECKER BD12NWES 12000 BTU 115V Window AC Specs
- Window AC
- 1 Ton Capacity
- Electronic Control with LED Panel Display
- Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Sleep Mode
- Remote Control, Timer
General
| Brand | BLACK+DECKER |
| Model | BD12NWES |
| Type | Window |
| Panel Display | Electronic Control with LED |
| Cooling Coverage Area | Upto 550 sq.ft |
Design
| Dimensions | 55.09 (W) x 37.21 (H) x 48.21 (D) cm |
| Weight | 23.1 kg |
Modes
| Auto Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Fan Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
Air and Filters
| Air Swing | Yes |
| Speed Setting | Yes |
Technical
| Capacity | 1 Ton |
| Refrigerant | R32 |
| Noise | 53 dB |
| Operating Current | 10.3 A |
| Compressor | Rotary Compressor |
Power Features
| SEER Rating | 15 (SEER (US)) |
| Inverter Technology | Yes |
| Voltage Required | 115V, 60 Hz |
| Annual Power Consumption | 1150 Watts |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Other Remote Features | On/Off, Fan, Mode |
| Other Convenience Features | (4 Cooling + 4 Fan Speed), Top Discharge, Compact + Portable Design, Quiet Operation |
Extra
| Additional Features | Follow Me Remote Control, Adjustable Thermostat from 60°F (16°C) and 86°F (30°C) |
| Sales Package | 1 AC unit, Remote, Installation Kit, User Manual |
BLACK+DECKER BD12NWES 12000 BTU 115V Window AC Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

Xiaomi Redmi Note 15 Pro vs Xiaomi Redmi Note 14 Pro 5G
Samsung Galaxy S25 (256GB) vs Samsung Galaxy S25
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Honor 400 Pro vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 512GB)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















