





Blue Star IA322DXU 2 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC
$501.36 • View Prices • By Blue Star
Blue Star IA322DXU 2 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC price in United States starts from $501.36.
- Share
$501.36
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Split AC
- 2 Ton Capacity
- LED Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter, PM 2.5 Filter
- Self Diagnosis
Blue Star IA322DXU 2 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC Specs
- Split AC
- 2 Ton Capacity
- LED Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter, PM 2.5 Filter
- Self Diagnosis
General
| Brand | Blue Star |
| Model | IA322DXU |
| Type | Split |
| Panel Display | LED |
| Cooling Coverage Area | Upto 200 sq.ft |
| Launch Year | 2026 |
Design
| Dimensions | 111 (W) x 33.5 (H) x 21.5 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 88.9 (W) x 58.2 (H) x 36.7 (D) cm |
| Weight | 13.5 kg (Indoor Unit) 28.3 kg (Outdoor Unit) |
| Condensor Coil | Copper Condenser |
| Coating And Protection | Anti-Corrosive Blue Fins for Protection |
Smart Features
| Additional Smart Features | Ai Pro |
Modes
| Turbo Mode | Yes |
| Auto Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Fan Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
Air and Filters
| PM 2.5 Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Air Swing | 4-Way |
| Air Circulation | (707/587/498/374) Wet CFM (Turbo/High/Medium/Low) |
| Speed Setting | Yes |
Technical
| Capacity | 2 Ton |
| Cooling capacity | 6.4 kW |
| Refrigerant | R32 |
| Max Ambient Temperature | Upto 52°C |
| Compressor | Variable Speed Compressor |
Power Features
| Star Rating | 3 |
| Star Rating Year | 2026 |
| SEER Rating | 4.38 (ISEER (India)) |
| Inverter Technology | Yes |
| Convertible Modes | 5 in 1 Convertible Cooling Mode (40%, 60%, 80%, 100%, 110%) |
| Voltage Required | AC 230 V, 50 Hz |
| Annual Power Consumption | 1131.55 Units |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Other Remote Features | On/Off, Clock, Fan Speed, Light, Speed |
Extra
| Night Glow Buttons | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Additional Features | DigiQ Hepta Sensor, Silent Operation |
| Sales Package | 1 x Air Conditioner U, 1 x Connecting Wire (3 m), 1 x Inter Connecting Pipe (3.5 m), 1 x Remote Control, 1 x User Manual, 1 x Warranty Card |
Warranty
| Warranty Type | Comprehensive |
| Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
| PCB Warranty | 5 years |
Blue Star IA322DXU 2 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC Price History
You can check the price history of Blue Star IA322DXU 2 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC below. The current price is $47,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

Blue Star IA322DXU 2 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC vs Hitachi RAS.Y324PCDISL 2 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC
Blue Star IA322DXU 2 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC vs IFB CI223GD32RGM3 2 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC
Honor Magic 8 Pro vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung Galaxy S26 Ultra vs OPPO Reno 15 Pro 5G
Samsung Galaxy S26 Plus vs Samsung Galaxy S23 Plus
Red Magic 11 Pro vs iQOO 15Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















