





Blue Star IA322VXUS 2 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC
$532.81 • View Prices • By Blue Star
Blue Star IA322VXUS 2 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC price in United States starts from $532.81.
- Share
$532.81
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Split AC
- 2 Ton Capacity
- LED Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Wi-Fi Connectivity, APP Control, Voice Control
- Dehumidification, Inverter
- Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter, PM 2.5 Filter
Blue Star IA322VXUS 2 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC Specs
- Split AC
- 2 Ton Capacity
- LED Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Wi-Fi Connectivity, APP Control, Voice Control
- Dehumidification, Inverter
- Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter, PM 2.5 Filter
General
| Brand | Blue Star |
| Model | IA322VXUS |
| Type | Split |
| Panel Display | LED |
| Cooling Coverage Area | Upto 200 sq.ft |
| Launch Year | 2026 |
Design
| Dimensions | 111 (W) x 33.5 (H) x 21.5 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 88.9 (W) x 58.2 (H) x 36.7 (D) cm |
| Weight | 13.5 kg (Indoor Unit) 28.3 kg (Outdoor Unit) |
| Condensor Coil | Copper Condenser |
| Coating And Protection | Anti-Corrosive Blue Fins for Protection |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes |
| Voice Control | Yes, Google Assistant, Amazon Alex |
| Smart Diagnostics | Yes |
| Additional Smart Features | Ai Pro, Energy Management, Customized Sleep, Smart Scheduler |
Modes
| Turbo Mode | Yes |
| Auto Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Fan Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
Air and Filters
| PM 2.5 Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Air Swing | 4-Way |
| Air Circulation | (707/587/498/374) Wet CFM (Turbo/High/Medium/Low) |
| Speed Setting | Yes |
Technical
| Capacity | 2 Ton |
| Cooling capacity | 6.4 kW |
| Refrigerant | R32 |
| Max Ambient Temperature | Upto 52°C |
| Compressor | Variable Speed Compressor |
Power Features
| Star Rating | 3 |
| Star Rating Year | 2026 |
| SEER Rating | 4.38 (ISEER (India)) |
| Inverter Technology | Yes |
| Convertible Modes | 5 in 1 Convertible Cooling Mode (40%, 60%, 80%, 100%, 110%) |
| Voltage Required | AC 230 V, 50 Hz |
| Annual Power Consumption | 1131.55 Units |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Auto Clean | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Other Remote Features | On/Off, Clock, Fan Speed, Light, Speed |
Extra
| Night Glow Buttons | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Additional Features | DigiQ Hepta Sensor, Silent Operation, Humidity Control, Nano BluProtect Technology |
| Sales Package | 1 x Air Conditioner U, 1 x Connecting Wire (3 m), 1 x Inter Connecting Pipe (3.5 m), 1 x Remote Control, 1 x User Manual, 1 x Warranty Card |
Warranty
| Warranty Type | Comprehensive |
| Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
| PCB Warranty | 5 years |
Blue Star IA322VXUS 2 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC Price History
You can check the price history of Blue Star IA322VXUS 2 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC below. The current price is $50,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy S26 Ultra (16GB RAM + 1TB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra (12GB RAM + 512GB)
Xiaomi Redmi Note 15 Pro vs Honor 500
Samsung Galaxy A17 5G (6GB RAM + 128GB) vs Samsung Galaxy A06 4G (4GB RAM + 128GB)
Samsung Galaxy S26 Plus vs Samsung Galaxy S21 Ultra
Samsung Galaxy S26 vs Samsung Galaxy A55 5G
Huawei Mate 80 RS Ultimate vs Apple iPhone 17 Pro MaxDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















