




Blue Star ID318DNUHC 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC
$404.2 • View Prices • By Blue Star
Blue Star ID318DNUHC 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC price in United States starts from $404.2.
- Share
$404.2
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Split AC
- 1.5 Ton Capacity
- Hidden LED Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Hot And Cold, Sleep Mode
- Dust Filter, PM 2.5 Filter
- Self Diagnosis
Blue Star ID318DNUHC 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC Specs
- Split AC
- 1.5 Ton Capacity
- Hidden LED Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Hot And Cold, Sleep Mode
- Dust Filter, PM 2.5 Filter
- Self Diagnosis
General
| Brand | Blue Star |
| Model | ID318DNUHC |
| Type | Split |
| Panel Display | Hidden LED |
| Cooling Coverage Area | Upto 180 sq.ft |
| Launch Year | 2025 |
Design
| Dimensions | 96 (W) x 32 (H) x 21.5 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 89.8 (W) x 56.9 (H) x 30.7 (D) cm |
| Weight | 12 kg (Indoor Unit) 25.5 kg (Outdoor Unit) |
| Condensor Coil | Copper Condenser |
| Outdoor Condensor Coil | Copper Condenser |
| Other Features | Nano BluProtect Technology, Acoustic Jacket on Compressor |
Modes
| Hot & Cold | Yes |
| Auto Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Fan Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
Air and Filters
| PM 2.5 Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Active Carbon Filter | Yes |
| Air Swing | 4-Way |
| Speed Setting | Yes |
Technical
| Capacity | 1.5 Ton |
| Cooling capacity | 5.05 kW |
| Refrigerant | R32 |
| Max Ambient Temperature | Upto 52°C |
| Operating Current | 8.24 A |
| Compressor | Variable Speed Compressor |
Power Features
| Star Rating | 3 |
| Star Rating Year | 2025 |
| SEER Rating | 3.93 (ISEER (India)) |
| Inverter Technology | Yes |
| Convertible Modes | 5 in 1 Convertible modes |
| Voltage Required | AC 230 V, 50Hz |
| Annual Power Consumption | 1001.73 Units |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation, Hepta Sensors: Overload Protection Sensor, Condenser Sensor, PCB Sensor, ODU Ambient Sensor, Discharge Sensor, Anti-Freeze Sensor, IDU Ambient Sensor |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Auto Clean | Yes |
| Remote Control | Yes |
Extra
| Night Glow Buttons | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Sales Package | 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, Inter Connecting Copper Pipe,1 Remote,1 Manual |
Warranty
| Warranty Type | Comprehensive |
| Warranty | 5 years |
| Compressor Warranty | 10 years |
Blue Star ID318DNUHC 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC Price History
You can check the price history of Blue Star ID318DNUHC 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC below. The current price is $38,690. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

Blue Star ID318DNUHC 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC vs Blue Star IA318MXUS 1.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC
Blue Star ID318DNUHC 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC vs Sharp AH-SI19V3B-GC 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC
Blue Star ID318DNUHC 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC vs Blue Star IC318DCUHC 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC
Blue Star ID318DNUHC 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC vs Blue Star IC318DNUHC 1.5 Ton 3 Star 2023 Inverter Split AC
HP OmniBook 7 B5PX4UA#ABA 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy S26Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














