




Blue Star ID518GNURS 1.5 Ton 4 Star 2026 Inverter Split AC
$423.09 • View Prices • By Blue Star
Blue Star ID518GNURS 1.5 Ton 4 Star 2026 Inverter Split AC price in United States starts from $423.09.
- Share
$423.09
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Split AC
- 1.5 Ton Capacity
- LED Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Dehumidification, Inverter
- Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter
Blue Star ID518GNURS 1.5 Ton 4 Star 2026 Inverter Split AC Specs
- Split AC
- 1.5 Ton Capacity
- LED Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Dehumidification, Inverter
- Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter
General
| Brand | Blue Star |
| Model | ID518GNURS |
| Type | Split |
| Panel Display | LED |
| Cooling Coverage Area | Upto 150 sq.ft |
| Launch Year | 2026 |
Design
| Dimensions | 95 (W) x 32 (H) x 22.9 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 85 (W) x 53.6 (H) x 31.8 (D) cm |
| Weight | 11.5 kg (Indoor Unit) 25.2 kg (Outdoor Unit) |
| Condensor Coil | Copper Condenser |
| Coating And Protection | Anti-Corrosive Blue Fins for Protection |
| Other Features | Nano BluProtect |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes |
| AI Enabled Cooling | Yes |
| Additional Smart Features | AI Pro+, Energy Management, Customized Sleep, Smart Scheduler |
Modes
| Turbo Mode | Yes |
| Auto Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Fan Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
Air and Filters
| Dust Filter | Yes |
| Other Filters | Anti-Microbial Filter |
| Air Swing | 4-Way |
| Speed Setting | Yes |
Technical
| Capacity | 1.5 Ton |
| Cooling capacity | 5.11 kW |
| Refrigerant | R32 |
| Max Ambient Temperature | Upto 54°C |
| Compressor | Variable Speed Compressor |
Power Features
| Star Rating | 4 |
| Star Rating Year | 2026 |
| SEER Rating | 5.05 (ISEER (India)) |
| Inverter Technology | Yes |
| Convertible Modes | Convertible 5 in 1 Cooling modes (40%, 60%, 80%, 100%, 110%) |
| Voltage Required | AC 230V, 50Hz |
| Annual Power Consumption | 783.33 Units |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Timer | Yes |
| Auto Clean | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Other Remote Features | On/Off, Clock |
| Other Convenience Features | DigiQ Hepta Sensors |
Extra
| Night Glow Buttons | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Additional Features | Optimized Efficiency, Enhanced Performance |
| Sales Package | 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, 3m Copper wire, 3.5m Inter Connecting Pipe, 1 Remote, 1 Manual With Warranty Card |
Warranty
| Warranty Type | Comprehensive |
| Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
| PCB Warranty | 5 years |
Blue Star ID518GNURS 1.5 Ton 4 Star 2026 Inverter Split AC Price History
You can check the price history of Blue Star ID518GNURS 1.5 Ton 4 Star 2026 Inverter Split AC below. The current price is $40,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

Blue Star ID518GNURS 1.5 Ton 4 Star 2026 Inverter Split AC vs Samsung Bespoke AR50H18D14H 1.5 Ton 4 Star 2026 Inverter Split AC
Blue Star ID518GNURS 1.5 Ton 4 Star 2026 Inverter Split AC vs Daikin FTKP50XV16VKA 1.5 Ton 4 Star 2026 Inverter Split AC
Blue Star ID518GNURS 1.5 Ton 4 Star 2026 Inverter Split AC vs IFB CI185SL22RGN1 1.5 Ton 5 Star 2025 Inverter Split AC
Blue Star ID518GNURS 1.5 Ton 4 Star 2026 Inverter Split AC vs Daikin MTKL50XV16 1.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC
Google Pixel 10A vs Motorola Edge 70
Xiaomi 17 Pro Max vs Honor Magic 8 ProDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














