





Cruise CWCVBM-VP3F185BL 1.5 Ton 5 Star 2026 Inverter Split AC
$373.84 • Out Of Stock • By Cruise
Cruise CWCVBM-VP3F185BL 1.5 Ton 5 Star 2026 Inverter Split AC price in United States starts from $373.84.
- Share
This AC is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$373.84
Search
Features
- Split AC
- 1.5 Ton Capacity
- Magic LED Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter, PM 2.5 Filter
- Self Diagnosis
OUT OF STOCK
Cruise CWCVBM-VP3F185BL 1.5 Ton 5 Star 2026 Inverter Split AC Specs
- Split AC
- 1.5 Ton Capacity
- Magic LED Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter, PM 2.5 Filter
- Self Diagnosis
General
| Brand | Cruise |
| Model | CWCVBM-VP3F185BL |
| Type | Split |
| Panel Display | Magic LED |
| Cooling Coverage Area | Upto 150 sq.ft |
| Launch Year | 2026 |
Design
| Dimensions | 100 (W) x 29.5 (H) x 23 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 78 (W) x 55.7 (H) x 28.1 (D) cm |
| Weight | 11 kg (Indoor Unit) 27 kg (Outdoor Unit) |
| Condensor Coil | Copper Condenser |
| Coating And Protection | Rust-O-Shield Nano Coating |
| Other Features | Hi-Grooved Copper Pipes |
Modes
| Turbo Mode | Yes |
| Auto Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Fan Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
Air and Filters
| PM 2.5 Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filters | HD Anti-Virus Filtration |
| Filter Features | 7-Stage Air Filtration |
| Air Swing | 4-Way |
| Speed Setting | Yes |
Technical
| Capacity | 1.5 Ton |
| Cooling capacity | 4.8 kW |
| Refrigerant | R32 |
| Noise | 46 dB |
| Outdoor Unit Noise | 60 dB |
| Max Ambient Temperature | Upto 55°C |
| Compressor | Variable Speed Compressor |
Power Features
| Star Rating | 5 |
| Star Rating Year | 2025 |
| SEER Rating | 5.71 (ISEER (India)) |
| Inverter Technology | Yes |
| Convertible Modes | 4 in 1 Convertible Cooling modes (50%, 80%, 100%, 110%) |
| Voltage Required | AC 230V, 50Hz |
| Annual Power Consumption | 650.71 Units |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Auto Clean | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Other Remote Features | On/Off, Quad Cool, Silent, Fan, Check Room Temp, Dim |
Extra
| Self Diagnosis | Yes |
| Additional Features | VarioQool Technology, Low Power Consumption, 30m Long Airflow, 4 Fan Speed Modes, Smart Diagnosis System, Auto Blow & Clean |
| Sales Package | 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, 1 Remote, 1 Inter connecting cable 11.48 feet, 1 Inter connecting pipe 9.84 feet, 2 Batteries |
Warranty
| Warranty Type | Comprehensive |
| Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

Cruise CWCVBM-VP3F185BL 1.5 Ton 5 Star 2026 Inverter Split AC vs TCL TAC-18CSD/EV3AR 1.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC
Honor 400 Pro vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung Galaxy S26 Plus vs Samsung Galaxy A53 5G
Samsung Galaxy S25 FE vs Xiaomi 15T Pro
Samsung Galaxy A53 5G vs Samsung Galaxy A16 5G
OnePlus 15 (16GB RAM + 512GB) vs Apple iPhone 15 ProDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















