




Della 048-TL-W10KI 10000 BTU 115V Inverter Window AC
$409.96 • View Prices • By Della
Della 048-TL-W10KI 10000 BTU 115V Inverter Window AC is a 0.83 Ton Inverter Window AC. It can cool an area of up to 440 sq.ft. Notable features include Wi-Fi Connectivity, Voice Control, APP Control, Dehumidification and Sleep Mode.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Della 048-TL-W10KI 10000 BTU 115V Inverter Window AC price in United States is $409.96. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Window AC
- 0.83 Ton Capacity
- LED Panel Display
- Air Swing, Auto Restart
- Wi-Fi Connectivity, APP Control, Voice Control
- Dehumidification, Inverter
- Sleep Mode
- Dust Filter
Della 048-TL-W10KI 10000 BTU 115V Inverter Window AC Specs
- Window AC
- 0.83 Ton Capacity
- LED Panel Display
- Air Swing, Auto Restart
- Wi-Fi Connectivity, APP Control, Voice Control
- Dehumidification, Inverter
- Sleep Mode
- Dust Filter
General
| Brand | Della |
| Model | 048-TL-W10KI |
| Type | Window |
| Panel Display | LED |
| Cooling Coverage Area | Upto 440 sq.ft |
Design
| Dimensions | 52.5 (W) x 48.9 (H) x 34.01 (D) cm |
| Weight | 26.22 kg |
| Condensor Coil | Copper Condenser |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes, Della+ App |
| Voice Control | Yes, Google Assistant, Amazon Alexa |
Modes
| Auto Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Fan Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
| Other Modes | Eco mode |
Air and Filters
| Dust Filter | Yes |
| Other Filters | Reusable Washable Filter |
| Air Swing | Yes |
| Speed Setting | Yes |
Technical
| Capacity | 0.83 Ton |
| Refrigerant | R32 |
| Noise | 42 dB |
Power Features
| SEER Rating | 15 (SEER (US)) |
| Inverter Technology | Yes |
| Voltage Required | 115V/60Hz |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Other Convenience Features | GEO Location, Ultra Quiet AC, Dehumidifier |
Extra
| Sales Package | 1 Main Unit, Remote Control, User Manual |
Della 048-TL-W10KI 10000 BTU 115V Inverter Window AC Prices
3% (price increased by $11 in one month)
Della 048-TL-W10KI 10000 BTU 115V Inverter Window AC Price History
You can check the price history of Della 048-TL-W10KI 10000 BTU 115V Inverter Window AC below. The current price is $409.96. Over the past month, there has been a increase of $11 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

Apple iPhone 17 Pro Max (2TB) vs Xiaomi 17 Pro

Canon PIXMA TS7720 Multi Function Inkjet Printer vs HP DeskJet 4255e Multi Function Inkjet Printer
Motorola Moto G 5G 2023 vs Motorola Moto G Stylus 5G 2025
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Apple iPhone 16 Pro Max
Xiaomi Redmi Note 14 Pro 4G vs Xiaomi Redmi Note 14 Pro 5GDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















