




DELLA Motto 048-MS-9K2VR-17S-JA 9000 BTU 230V Inverter Split AC
$629.96 • View Prices • By Della
DELLA Motto 048-MS-9K2VR-17S-JA 9000 BTU 230V Inverter Split AC is a 0.75 Ton 4 Star Inverter Split AC. It can cool an area of up to 450 sq.ft. Notable features include Hot & Cold, Wi-Fi Connectivity, Voice Control, APP Control and Auto Clean.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
DELLA Motto 048-MS-9K2VR-17S-JA 9000 BTU 230V Inverter Split AC price in United States is $629.96. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Split AC
- 0.75 Ton Capacity
- LED Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Wi-Fi Connectivity, APP Control, Voice Control
- Dehumidification, Inverter
- Hot And Cold, Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter
DELLA Motto 048-MS-9K2VR-17S-JA 9000 BTU 230V Inverter Split AC Specs
- Split AC
- 0.75 Ton Capacity
- LED Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Wi-Fi Connectivity, APP Control, Voice Control
- Dehumidification, Inverter
- Hot And Cold, Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter
General
| Brand | DELLA |
| Model | 048-MS-9K2VR-17S-JA (Motto Series) |
| Type | Split |
| Panel Display | LED |
| Cooling Coverage Area | Upto 450 sq.ft |
Design
| Dimensions | 79.2 (W) x 29.2 (H) x 20.1 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 70.5 (W) x 53 (H) x 27.9 (D) cm |
| Weight | 8 kg (Indoor Unit) 21.5 kg (Outdoor Unit) |
| Condensor Coil | Copper Condenser |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes, Della+ App |
| Voice Control | Yes, Google Assistant, Alexa, Siri |
| Smart Diagnostics | Yes |
| Additional Smart Features | Schedules & Timer Multiple Modes, Smart Geo Location |
Modes
| Turbo Mode | Yes |
| Hot & Cold | Yes |
| Auto Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Fan Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
Air and Filters
| Dust Filter | Yes |
| Air Swing | 4-Way |
| Air Circulation | 630 CMH |
| Speed Setting | Yes |
Technical
| Capacity | 0.75 Ton |
| Cooling capacity | 9000 BTU/h (Cooling) & 9000 BTU/h (Heating) |
| Refrigerant | R32 |
| Noise | 29.3 dB |
| Outdoor Unit Noise | 53 dB |
| Operating Current | 4 A |
Power Features
| Star Rating | 4 |
| SEER Rating | 17 (SEER2 (US)) |
| Inverter Technology | Yes |
| Voltage Required | 208V-230V/60Hz/1Ph |
| Annual Power Consumption | 860 Units |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Timer | Yes |
| Auto Clean | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Other Remote Features | Power On/Off, Child Lock, Modes, Temp. Display |
| Other Convenience Features | Signal Indicator, Set Indicator, Low Battery Indicator, Moisture Removal (1.9 pints/h) |
Extra
| Self Diagnosis | Yes |
| Additional Features | MightyAir X Airflow, Extreme Weather Use, PureClean Fresh Air, 10A Maximum Fuse, Heater with Pre-Charged Heat Pump |
| Sales Package | 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, Refrigerant Pipe, Drain Lines, Remote, Rubber Feet, Insulation Foam, 2 AAA Batteries, Installation Kits |
DELLA Motto 048-MS-9K2VR-17S-JA 9000 BTU 230V Inverter Split AC Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
DELLA Motto 048-MS-9K2VR-17S-JA 9000 BTU 230V Inverter Split AC Price History
You can check the price history of DELLA Motto 048-MS-9K2VR-17S-JA 9000 BTU 230V Inverter Split AC below. The current price is $629.96. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Compared With

Xiaomi Redmi Note 15 Pro vs Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus 5G
Google Pixel 10 Pro vs Samsung Galaxy S25 Ultra
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Huawei Pura 80 Ultra
Honor Magic 8 Pro vs Apple iPhone 17 Pro Max
Motorola Moto G Stylus 5G 2025 vs Motorola Moto G Power (2026)
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















