




Haier HSA20DSD-GAI5NB-I 1.8 Ton 5 Star 2026 Inverter Split AC
$553.6 • View Prices • By Haier
Haier HSA20DSD-GAI5NB-I 1.8 Ton 5 Star 2026 Inverter Split AC price in United States starts from $553.6.
- Share
$553.6
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Split AC
- 1.8 Ton Capacity
- LED Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Wi-Fi Connectivity, APP Control, Voice Control
- Dehumidification, Inverter
- Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter
Haier HSA20DSD-GAI5NB-I 1.8 Ton 5 Star 2026 Inverter Split AC Specs
- Split AC
- 1.8 Ton Capacity
- LED Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Wi-Fi Connectivity, APP Control, Voice Control
- Dehumidification, Inverter
- Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter
General
| Brand | Haier |
| Model | HSA20DSD-GAI5NB-I (Desert Rose Series) |
| Type | Split |
| Panel Display | LED |
| Cooling Coverage Area | Upto 220 sq.ft |
| Launch Year | 2026 |
Design
| Dimensions | 110 (W) x 34.5 (H) x 24 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 86 (W) x 55 (H) x 34.5 (D) cm |
| Weight | 15 kg (Indoor Unit) 28.7 kg (Outdoor Unit) |
| Condensor Coil | 100% Grooved Copper Condenser Coil |
| Coating And Protection | Hydrofolic Blue Fin Coating, Super Anti-Corrosion Coating |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes, Hai smart App |
| Voice Control | Yes, Alexa & Google Assistant |
| Smart Diagnostics | Yes |
| AI Enabled Cooling | Yes |
| Additional Smart Features | Powered by Ai-AtomX, Ai Human Detection, Ai Climate Control, Electricity Monitoring, Ai ECO, Ai Pre Cooling, Ai Target Cooling, Ai Auto Turn Off, Sleep Profiles |
Modes
| Turbo Mode | Yes |
| Auto Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Fan Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
| Other Modes | Super Quiet Mode, Dark Mode |
Air and Filters
| Dust Filter | Yes |
| Anti Bacteria Features | Super Micro Anti Bacterial Filter |
| Air Swing | 4-Way |
| Air Circulation | 1200 CFM (Upto 33% extra Air Circulation) |
| Speed Setting | Yes |
Technical
| Capacity | 1.8 Ton |
| Cooling capacity | 5.46 kW |
| Refrigerant | R32 |
| Noise | 47 dB |
| Max Ambient Temperature | Upto 60°C |
| Compressor | Variable Speed Compressor |
Power Features
| Star Rating | 5 |
| Star Rating Year | 2026 |
| SEER Rating | 5.65 (ISEER (India)) |
| Inverter Technology | Yes |
| Convertible Modes | 7 in 1 Convertible modes (30% to 110% Capacity) |
| Voltage Required | AC 230V, 50Hz |
| Annual Power Consumption | 747.64 Units |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation, Low Gas Warning |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Timer | Yes |
| Auto Clean | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Other Remote Features | Eco, Health, Extra Function, Reset, Lock, Light |
| Other Convenience Features | ODU Cyclone Clean, Indoor Frost Self Clean |
Extra
| Night Glow Buttons | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Additional Features | Comfort Savings Service, 10 sec Supersonic Cooling, 20m Long Air Throw |
| Sales Package | 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, Remote, 3m Copper Tube, 3.5m Power Cord |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Warranty | 5 years |
| Compressor Warranty | 12 years |
Haier HSA20DSD-GAI5NB-I 1.8 Ton 5 Star 2026 Inverter Split AC Price History
You can check the price history of Haier HSA20DSD-GAI5NB-I 1.8 Ton 5 Star 2026 Inverter Split AC below. The current price is $52,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

Haier HSA20DSD-GAI5NB-I 1.8 Ton 5 Star 2026 Inverter Split AC vs Hitachi RAS.Y319PCDISL 1.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC
Samsung Galaxy Z Flip 7 (512GB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus 5G vs Motorola Edge 70
Samsung Galaxy S24 Ultra vs Motorola Razr 2025
Samsung Galaxy A56 5G (256 GB) vs Xiaomi Poco F8 Pro
Apple iPhone 17 (512GB) vs Xiaomi 17Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














