





Hisense AS-18TR4R3E2 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC
$313.37 • View Prices • By Hisense
Hisense AS-18TR4R3E2 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC price in United States starts from $313.37.
- Share
$313.37
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Split AC
- 1.5 Ton Capacity
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Sleep Mode
- Dust Filter, PM 2.5 Filter
- 3 Star Rating
- 100% Copper Condenser Coil
Hisense AS-18TR4R3E2 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC Specs
- Split AC
- 1.5 Ton Capacity
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Sleep Mode
- Dust Filter, PM 2.5 Filter
- 3 Star Rating
- 100% Copper Condenser Coil
General
| Brand | Hisense |
| Model | AS-18TR4R3E2 |
| Type | Split |
| Cooling Coverage Area | Upto 150 sq.ft |
| Launch Year | 2025 |
Design
| Dimensions | 96 (W) x 31.5 (H) x 23.5 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 84 (W) x 59.6 (H) x 30 (D) cm |
| Condensor Coil | 100% Copper Condenser |
| Coating And Protection | HairPin Coating |
Modes
| Auto Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Fan Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
Air and Filters
| PM 2.5 Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Filter Features | Advanced 4 in 1 Filtration System |
| Air Swing | 4-Way |
| Air Circulation | 660 CFM |
| Speed Setting | Yes |
Technical
| Capacity | 1.5 Ton |
| Cooling capacity | 5.1 kW |
| Refrigerant | R32 |
| Max Ambient Temperature | Upto 52°C |
| Compressor | Variable Speed Compressor |
Power Features
| Star Rating | 3 |
| Star Rating Year | 2025 |
| SEER Rating | 3.9 (ISEER (India)) |
| Inverter Technology | Yes |
| Convertible Modes | 5 in 1 Convertible Cooling modes (Baby mode, Comfort mode, WFH mode, Family mode, Smart mode) |
| Voltage Required | AC 230 V, 50 Hz |
| Annual Power Consumption | 1012.16 Units |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Remote Control | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, Remote, Interconnecting Cable, Connecting Pipe, Warranty Card, User Manual, 2 AAA Batteries |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
| PCB Warranty | 5 years |
Hisense AS-18TR4R3E2 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC Price History
You can check the price history of Hisense AS-18TR4R3E2 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC below. The current price is $29,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

Hisense AS-18TR4R3E2 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC vs Hisense AS-18TR4R3E1 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC
Apple iPhone 15 Pro vs Apple iPhone 16 Pro
Apple iPhone 17 Plus vs Apple iPhone Air
Samsung Galaxy S25 (256GB) vs OnePlus 15
Xiaomi Redmi 15 5G vs Samsung Galaxy A26 5G
Google Pixel Tablet vs Samsung Galaxy Tab A11 Plus 5G (6GB RAM + 128GB)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















