
Hitachi RAS.D318PCD2ST 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC
$376.1 • View Prices • By Hitachi
Hitachi RAS.D318PCD2ST 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC price in United States starts from $376.1.
- Share
$376.1
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Split AC
- 1.5 Ton Capacity
- LED Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Sleep Mode
- Dust Filter
- Self Diagnosis
Hitachi RAS.D318PCD2ST 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC Specs
- Split AC
- 1.5 Ton Capacity
- LED Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Sleep Mode
- Dust Filter
- Self Diagnosis
General
| Brand | Hitachi |
| Model | RAS.D318PCD2ST(IZEN 3500STXL) |
| Type | Split |
| Panel Display | LED |
| Cooling Coverage Area | Upto 150 sq.ft |
Design
| Dimensions | 95 (W) x 29.4 (H) x 23.5 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 75 (W) x 55 (H) x 29 (D) cm |
| Weight | 10 kg (Indoor Unit) 24 kg (Outdoor Unit) |
| Condensor Coil | Copper Condenser |
| Coating And Protection | Protective Coating (UV Protection coating, Anti-corrosive coating for ODU) |
Modes
| Auto Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Fan Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
| Other Modes | Powerful Mode |
Air and Filters
| Dust Filter | Yes |
| Anti Bacteria Features | Yes |
| Air Swing | 4-Way |
| Air Circulation | 550 CFM |
| Speed Setting | Yes |
Technical
| Capacity | 1.5 Ton |
| Cooling capacity | 4.8 kW |
| Refrigerant | R32 |
| Noise | 34 dB |
| Max Ambient Temperature | Upto 54°C |
| Operating Current | 7 A |
| Compressor | Variable Speed Compressor |
Power Features
| Star Rating | 3 |
| SEER Rating | 4.3 (ISEER (India)) |
| Inverter Technology | Yes |
| Convertible Modes | Xpandable+ Technology (Auto Convertible) |
| Voltage Required | AC 230V, 50Hz |
| Annual Power Consumption | 864.39 Units |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Auto Clean | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Other Convenience Features | Filter Clean Indicator, EEV Precision Cool Technology, 24m Long Air Throw, OCTA Sensor Technology, Ice Clean, Clean & Odor Free Air, Less Energy Consumption |
Extra
| Night Glow Buttons | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Sales Package | 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, Inter Connecting Copper Pipe of 3m length, 1 Remote |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
| PCB Warranty | 5 years |
Hitachi RAS.D318PCD2ST 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC Price History
You can check the price history of Hitachi RAS.D318PCD2ST 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC below. The current price is $35,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

Hitachi RAS.D318PCD2ST 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC vs Panasonic CS/CU-EU18CKY3F 1.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Samsung Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy S24 Plus vs Samsung Galaxy S26 Plus
RedMagic 11 Pro Plus vs Asus ROG Phone 9 Pro Edition
Samsung Galaxy S25 FE vs Samsung Galaxy S24 Plus
Honor 400 Pro vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 512GB)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










