





Hitachi RAS.Y319PCDISL 1.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC
$465.67 • View Prices • By Hitachi
Hitachi RAS.Y319PCDISL 1.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC price in United States starts from $465.67.
- Share
$465.67
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Split AC
- 1.5 Ton Capacity
- 3 in 1 SmartView Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Wi-Fi Connectivity, APP Control, Voice Control
- Dehumidification, Inverter
- Sleep Mode
- Dust Filter
Hitachi RAS.Y319PCDISL 1.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC Specs
- Split AC
- 1.5 Ton Capacity
- 3 in 1 SmartView Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Wi-Fi Connectivity, APP Control, Voice Control
- Dehumidification, Inverter
- Sleep Mode
- Dust Filter
General
| Brand | Hitachi |
| Model | RAS.Y319PCDISL |
| Type | Split |
| Panel Display | 3 in 1 SmartView |
| Cooling Coverage Area | Upto 150 sq.ft |
Design
| Dimensions | 105 (W) x 29.4 (H) x 25.5 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 75 (W) x 55 (H) x 29 (D) cm |
| Weight | 11.4 kg (Indoor Unit) 28.5 kg (Outdoor Unit) |
| Condensor Coil | Copper Condenser |
| Coating And Protection | Nano Tech Ultra Coating |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes |
| Voice Control | Yes |
| Additional Smart Features | Energy Tracker, Smart Fence |
Modes
| Auto Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Fan Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
Air and Filters
| Dust Filter | Yes |
| Anti Bacteria Features | Yes |
| Air Swing | 4-Way |
| Speed Setting | Yes |
Technical
| Capacity | 1.5 Ton |
| Cooling capacity | 5.45 kW |
| Refrigerant | R32 |
| Max Ambient Temperature | Upto 54°C |
| Compressor | Variable Speed Compressor |
Power Features
| Star Rating | 3 |
| Star Rating Year | 2025 |
| SEER Rating | 4.7 (ISEER (India)) |
| Inverter Technology | Yes |
| Convertible Modes | Xpandable+ Technology (Hybrid Convertible) |
| Voltage Required | AC 230V, 50Hz |
| Annual Power Consumption | 897.16 Units |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Auto Clean | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Other Convenience Features | Filter Clean Indicator, EEV Precision Cool Technology, 24m Long Air Throw, OCTA Sensor Technology, Ice Clean, Clean & Odor Free Air, Less Energy Consumption |
Extra
| Night Glow Buttons | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Sales Package | 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, Inter Connecting Copper Pipe of 3m length, 1 Remote |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Hitachi RAS.Y319PCDISL 1.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC Price History
You can check the price history of Hitachi RAS.Y319PCDISL 1.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC below. The current price is $44,950. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

Hitachi RAS.Y319PCDISL 1.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC vs LG AS-Q19MNXE 1.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC
Hitachi RAS.Y319PCDISL 1.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC vs Hitachi RAS.Y324PCDISL 2 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC
Hitachi RAS.Y319PCDISL 1.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC vs Blue Star IA318ZXUS 1.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC
Hitachi RAS.Y319PCDISL 1.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC vs Blue Star IA318MXUS 1.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC
Hitachi RAS.Y319PCDISL 1.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC vs Panasonic CS/CU-NU18BKY5WX 1.5 Ton 5 Star 2026 Inverter Split AC
Hitachi RAS.Y319PCDISL 1.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC vs Hitachi RAS.V518PCDIBT1 1.5 Ton 5 Star 2026 Inverter Split ACDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















