






LG AS-Q24ENXE 2 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC
$595.37 • View Prices • By LG
LG AS-Q24ENXE 2 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC price in United States starts from $595.37.
- Share
$595.37
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Split AC
- 2 Ton Capacity
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter
- Self Diagnosis
- Night Glow Buttons
LG AS-Q24ENXE 2 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC Specs
- Split AC
- 2 Ton Capacity
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter
- Self Diagnosis
- Night Glow Buttons
General
| Brand | LG |
| Model | AS-Q24ENXE |
| Type | Split |
| Launch Year | 2026 |
Design
| Dimensions | 99.8 (W) x 34.5 (H) x 21 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 77 (W) x 54.5 (H) x 28.8 (D) cm |
| Weight | 11 kg (Indoor Unit) 26 kg (Outdoor Unit) |
| Condensor Coil | Copper Condenser |
| Coating And Protection | Anti Corrosion Coating- Ocean Black Protection |
Modes
| Turbo Mode | Yes |
| Auto Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Fan Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
| Other Modes | Viraat Mode, Diet Mode+ |
Air and Filters
| Dust Filter | Yes |
| Other Filters | HD Filter with Anti-Virus Protection |
| Air Swing | 4-Way |
| Speed Setting | Yes |
Technical
| Capacity | 2 Ton |
| Cooling capacity | 6.3 kW |
| Refrigerant | R32 |
| Max Ambient Temperature | Upto 55°C |
| Compressor | AI Dual Rotary Compressor |
Power Features
| Star Rating | 3 |
| Star Rating Year | 2026 |
| SEER Rating | 4.43 (ISEER (India)) |
| Inverter Technology | Yes |
| Convertible Modes | 6 in 1 AI Convertible Cooling (40%, 60%, 80%, 100%, Ai+, Viraat mode) |
| Voltage Required | AC 230V, 50Hz |
| Annual Power Consumption | 1102.04 Units |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Auto Clean | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Other Remote Features | Fan Speed, Comfort Air, Mute Function |
Extra
| Night Glow Buttons | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Additional Features | Auto Low Gas Detection, Silent Operation |
| Sales Package | 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, Remote Control, 2 Batteries, User manual, Inter Connecting Copper Pipe of 3 meters length |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
| PCB Warranty | 5 years |
LG AS-Q24ENXE 2 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC Price History
You can check the price history of LG AS-Q24ENXE 2 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC below. The current price is $56,989. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

LG AS-Q24ENXE 2 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC vs Panasonic CS/CU-EU24CKY3F 2 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC
LG AS-Q24ENXE 2 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC vs Panasonic CS/CU-NU24BKY4W 2 Ton 4 Star 2026 Inverter Split AC
LG AS-Q24ENXE 2 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC vs Daikin ATKL60XV16VAA 1.8 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC
LG AS-Q24ENXE 2 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC vs LG US-Q24SNXE 2 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC
LG AS-Q24ENXE 2 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC vs Godrej HIC 24J3TS 2 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC
LG AS-Q24ENXE 2 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC vs Samsung Bespoke WindFree AR60H24D13W 2 Ton 3 Star 2026 Inverter Split ACDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















