





LG LW1022IVSM 10000 BTU 115V Window AC
$449 • Out Of Stock • By LG
LG LW1022IVSM 10000 BTU 115V Window AC is a 0.83 Ton Inverter Window AC. It can cool an area of up to 450 sq.ft. Notable features include Wi-Fi Connectivity, Voice Control, APP Control, Dehumidification and Auto Restart.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This AC is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$449
Search
LG LW1022IVSM 10000 BTU 115V Window AC price in United States is $449. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Window AC
- 0.83 Ton Capacity
- LED Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Wi-Fi Connectivity, APP Control, Voice Control
- Dehumidification, Inverter
- Dust Filter
- Remote Control, Timer
OUT OF STOCK
LG LW1022IVSM 10000 BTU 115V Window AC Specs
- Window AC
- 0.83 Ton Capacity
- LED Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Wi-Fi Connectivity, APP Control, Voice Control
- Dehumidification, Inverter
- Dust Filter
- Remote Control, Timer
General
| Brand | LG |
| Model | LW1022IVSM |
| Type | Window |
| Panel Display | LED |
| Cooling Coverage Area | Upto 450 sq.ft |
Design
| Dimensions | 49.71 (W) x 31.75 (H) x 62.23 (D) cm |
| Weight | 28.12 kg |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes, LG ThinQ App |
| Voice Control | Yes, Alexa & Google Assistant |
Modes
| Cool Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
| Other Modes | Fan Mode |
Air and Filters
| Dust Filter | Yes |
| Air Swing | 4-Way |
| Air Circulation | 220 Dry Air Flow (CFM) |
| Speed Setting | Yes |
Technical
| Capacity | 0.83 Ton |
| Refrigerant | R32 |
| Noise | 58 dB |
| Operating Current | 11 A |
| Compressor | Variable Speed Rotary |
Power Features
| SEER Rating | 15 (SEER (US)) |
| Inverter Technology | Yes |
| Voltage Required | 115V/60Hz |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Other Remote Features | On/Off, Fan Speed, Mode |
| Other Convenience Features | Top Air Discharge, Top Down Chassis |
Extra
| Additional Features | Energy Saver Function, Filter Alarm Function, Thermistor Thermostat Control |
| Sales Package | 1 AC unit, Remote Control, Installation Kit, Window Curtain Panel, Manual Instructions, Warranty Documents |
LG LW1022IVSM 10000 BTU 115V Window AC Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

Oppo Reno 15 Pro Mini vs OPPO Reno 15 Pro 5G
Apple iPhone 17 Pro Max vs Apple iPhone 17 Plus
Samsung Q8F 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN55Q8FAAFXZA) vs Roku Select Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (55R4C5)
Huawei Watch GT 6 Pro vs Samsung Galaxy Watch 8 Bluetooth 44mm
iQOO Neo 11 vs OnePlus 15
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















