





LG LW5024X 5000 BTU 115V Window AC
$179 • View Prices • By LG
LG LW5024X 5000 BTU 115V Window AC is a 0.42 Ton Window AC. It can cool an area of up to 150 sq.ft. Notable features include Dehumidification and Dust Filter.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
LG LW5024X 5000 BTU 115V Window AC price in United States is $179. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Window AC
- 0.42 Ton Capacity
- 2-Way Air Swing
- Dehumidification
- Dust Filter
LG LW5024X 5000 BTU 115V Window AC Specs
- Window AC
- 0.42 Ton Capacity
- 2-Way Air Swing
- Dehumidification
- Dust Filter
General
| Brand | LG |
| Model | LW5024X |
| Type | Window |
| Cooling Coverage Area | Upto 150 sq.ft |
Design
| Dimensions | 44.02 (W) x 28.3 (H) x 32.59 (D) cm |
| Weight | 15.42 kg |
Modes
| Cool Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Other Modes | Fan Mode |
Air and Filters
| Dust Filter | Yes |
| Air Swing | 2-Way |
| Air Circulation | 148 Dry Air Flow (CFM) |
| Speed Setting | Yes |
Technical
| Capacity | 0.42 Ton |
| Refrigerant | R32 |
| Noise | 50 dB |
| Operating Current | 4.2 A |
| Compressor | Rotary |
Power Features
| SEER Rating | 11.5 (SEER (US)) |
| Voltage Required | 115V/60Hz |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Convenience Features
| Other Convenience Features | Top Air Discharge, Top Down Chassis |
Extra
| Additional Features | Adjustable Thermostat Thermostat Control |
| Sales Package | 1 AC unit, Installation Kit, Manual Instructions, Warranty Documents |
LG LW5024X 5000 BTU 115V Window AC Prices
1% (price increased by $3 in one month)
LG LW5024X 5000 BTU 115V Window AC Price History
You can check the price history of LG LW5024X 5000 BTU 115V Window AC below. The current price is $179. Over the past month, there has been a increase of $3 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Compared With

Apple iPhone 17 Pro Max vs Red Magic 11 Pro
Apple iPhone 16 Plus (512GB) vs Apple iPhone 16 Pro (256GB)
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy S24 Plus


Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy S25Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















