




LG LW6023IVSM 6000 BTU 115V Window AC
$399 • View Prices • By LG
LG LW6023IVSM 6000 BTU 115V Window AC is a 0.5 Ton Inverter Window AC. It can cool an area of up to 250 sq.ft. Notable features include Wi-Fi Connectivity, Voice Control, APP Control, Dehumidification and Auto Restart.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
LG LW6023IVSM 6000 BTU 115V Window AC price in United States is $399. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Window AC
- 0.5 Ton Capacity
- LED Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Wi-Fi Connectivity, APP Control, Voice Control
- Dehumidification, Inverter
- Dust Filter
- Remote Control, Timer
LG LW6023IVSM 6000 BTU 115V Window AC Specs
- Window AC
- 0.5 Ton Capacity
- LED Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Wi-Fi Connectivity, APP Control, Voice Control
- Dehumidification, Inverter
- Dust Filter
- Remote Control, Timer
General
| Brand | LG |
| Model | LW6023IVSM |
| Type | Window |
| Panel Display | LED |
| Cooling Coverage Area | Upto 250 sq.ft |
Design
| Dimensions | 49.71 (W) x 31.32 (H) x 62.23 (D) cm |
| Weight | 28.58 kg |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes, LG ThinQ App |
| Voice Control | Yes, Alexa & Google Assistant |
Modes
| Cool Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
| Other Modes | Fan Mode |
Air and Filters
| Dust Filter | Yes |
| Air Swing | 4-Way |
| Speed Setting | Yes |
Technical
| Capacity | 0.5 Ton |
| Refrigerant | R32 |
| Noise | 44 dB |
| Compressor | Rotary |
Power Features
| SEER Rating | 15.5 (SEER (US)) |
| Inverter Technology | Yes |
| Voltage Required | 115V/60Hz |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Other Remote Features | On/Off, Fan Speed, Mode |
| Other Convenience Features | Top Air Discharge, Top Down Chassis |
Extra
| Additional Features | Energy Saver Function, Filter Alarm Function, Thermistor Thermostat Control |
| Sales Package | 1 AC unit, Remote Control, Installation Kit, Window Curtain Panel, Manual Instructions, Warranty Documents |
LG LW6023IVSM 6000 BTU 115V Window AC Prices
8% (price increased by $32 in one month)
LG LW6023IVSM 6000 BTU 115V Window AC Price History
You can check the price history of LG LW6023IVSM 6000 BTU 115V Window AC below. The current price is $399. Over the past month, there has been a increase of $32 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


























