





LG LW8022IVSM 8000 BTU 115V Window AC
$439 • Out Of Stock • By LG
LG LW8022IVSM 8000 BTU 115V Window AC is a 0.67 Ton Inverter Window AC. It can cool an area of up to 340 sq.ft. Notable features include Wi-Fi Connectivity, Voice Control, APP Control, Dehumidification and Auto Restart.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This AC is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$439
Search
LG LW8022IVSM 8000 BTU 115V Window AC price in United States is $439. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Window AC
- 0.67 Ton Capacity
- LED Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Wi-Fi Connectivity, APP Control, Voice Control
- Dehumidification, Inverter
- Dust Filter
- Remote Control, Timer
OUT OF STOCK
LG LW8022IVSM 8000 BTU 115V Window AC Specs
- Window AC
- 0.67 Ton Capacity
- LED Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Wi-Fi Connectivity, APP Control, Voice Control
- Dehumidification, Inverter
- Dust Filter
- Remote Control, Timer
General
| Brand | LG |
| Model | LW8022IVSM |
| Type | Window |
| Panel Display | LED |
| Cooling Coverage Area | Upto 340 sq.ft |
Design
| Dimensions | 49.78 (W) x 31.75 (H) x 62.23 (D) cm |
| Weight | 28.12 kg |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes, LG ThinQ App |
| Voice Control | Yes, Alexa & Google Assistant |
Modes
| Cool Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
| Other Modes | Fan Mode |
Air and Filters
| Dust Filter | Yes |
| Air Swing | 4-Way |
| Air Circulation | 190 Dry Air Flow (CFM) |
| Speed Setting | Yes |
Technical
| Capacity | 0.67 Ton |
| Refrigerant | R32 |
| Noise | 54 dB |
| Operating Current | 8.9 A |
| Compressor | Variable Speed Rotary |
Power Features
| SEER Rating | 15.5 (SEER (US)) |
| Inverter Technology | Yes |
| Voltage Required | 115V/60Hz |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Other Remote Features | On/Off, Fan Speed, Mode |
| Other Convenience Features | Top Air Discharge, Top Down Chassis |
Extra
| Additional Features | Energy Saver Function, Filter Alarm Function, Thermistor Thermostat Control |
| Sales Package | 1 AC unit, Remote Control, Installation Kit, Window Curtain Panel, Manual Instructions, Warranty Documents |
LG LW8022IVSM 8000 BTU 115V Window AC Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With
Google Pixel 10 Pro vs Samsung Galaxy S25 Ultra
Google Pixel 10A vs Samsung Galaxy S25 Ultra
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy S25 FE
Honor 400 Pro vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung Galaxy A57 vs Xiaomi Redmi Note 14 Pro 5G
Samsung M80H 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65M80H) vs TCL QM6K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM6K)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















