





LG LW8024IVSM 8500 BTU 115V Window AC
$485.14 • Out Of Stock • By LG
LG LW8024IVSM 8500 BTU 115V Window AC is a 0.71 Ton Inverter Window AC. It can cool an area of up to 350 sq.ft. Notable features include Wi-Fi Connectivity, Voice Control, APP Control, Dehumidification and Auto Restart.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This AC is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$485.14
Search
LG LW8024IVSM 8500 BTU 115V Window AC price in United States is $485.14. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Window AC
- 0.71 Ton Capacity
- LED Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Wi-Fi Connectivity, APP Control, Voice Control
- Dehumidification, Inverter
- Dust Filter
- Remote Control, Timer
OUT OF STOCK
LG LW8024IVSM 8500 BTU 115V Window AC Specs
- Window AC
- 0.71 Ton Capacity
- LED Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Wi-Fi Connectivity, APP Control, Voice Control
- Dehumidification, Inverter
- Dust Filter
- Remote Control, Timer
General
| Brand | LG |
| Model | LW8024IVSM |
| Type | Window |
| Panel Display | LED |
| Cooling Coverage Area | Upto 350 sq.ft |
Design
| Dimensions | 60.02 (W) x 37.95 (H) x 73.03 (D) cm |
| Weight | 38.56 kg |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes, LG ThinQ App |
| Voice Control | Yes, Alexa & Google Assistant |
Modes
| Cool Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
| Other Modes | Fan Mode |
Air and Filters
| Dust Filter | Yes |
| Air Swing | 4-Way |
| Air Circulation | 330 Dry Air Flow (CFM) |
| Speed Setting | Yes |
Technical
| Capacity | 0.71 Ton |
| Refrigerant | R32 |
| Noise | 44 dB |
| Operating Current | 9.1 A |
| Compressor | Variable Speed Rotary |
Power Features
| SEER Rating | 15 (SEER (US)) |
| Inverter Technology | Yes |
| Voltage Required | 115V/60Hz |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Other Remote Features | On/Off, Fan Speed, Mode |
| Other Convenience Features | Top Air Discharge, Slide In-Out Chassis |
Extra
| Additional Features | Energy Saver Function, Filter Alarm Function, Thermistor Thermostat Control |
| Sales Package | 1 AC unit, Remote Control, Installation Kit, Window Curtain Panel, Manual Instructions, Warranty Documents |
LG LW8024IVSM 8500 BTU 115V Window AC Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy S24 5G (256GB) vs Samsung Galaxy A17
Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus 5G vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus
Xiaomi 15T Pro vs Xiaomi Poco X8 Pro Max 5G
Samsung Galaxy Z Flip 7 (512GB) vs Samsung Galaxy S26 Plus (12GB RAM + 512GB)
Google Pixel 10 Pro XL vs OnePlus 15
Samsung Galaxy A17 vs Apple iPhone 15 Plus (256GB)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















