





Lloyd GLS18I3FOSBW 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC
$322.23 • View Prices • By Lloyd
Lloyd GLS18I3FOSBW 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC price in United States starts from $322.23.
- Share
$322.23
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Split AC
- 1.5 Ton Capacity
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter, PM 2.5 Filter
- 3 Star Rating
- 100% Copper Condenser Coil
Lloyd GLS18I3FOSBW 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC Specs
- Split AC
- 1.5 Ton Capacity
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter, PM 2.5 Filter
- 3 Star Rating
- 100% Copper Condenser Coil
General
| Brand | Lloyd |
| Model | GLS18I3FOSBW |
| Type | Split |
| Launch Year | 2025 |
Design
| Dimensions | 98.2 (W) x 32 (H) x 22 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 87 (W) x 56 (H) x 36.5 (D) cm |
| Weight | 11.8 kg (Indoor Unit) 27.5 kg (Outdoor Unit) |
| Condensor Coil | 100% Copper Condenser |
| Outdoor Condensor Coil | Copper Condenser |
| Coating And Protection | Anti Corrosion Coating |
| Other Features | Golden Fin Evaporator |
Modes
| Turbo Mode | Yes |
| Auto Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Fan Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
Air and Filters
| PM 2.5 Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Anti Bacteria Features | Yes |
| Other Filters | Anti-Viral Filter |
| Air Swing | 4-Way |
| Speed Setting | Yes |
Technical
| Capacity | 1.5 Ton |
| Cooling capacity | 4.85 kW |
| Refrigerant | R32 |
| Max Ambient Temperature | Upto 52°C |
| Compressor | Rotary |
Power Features
| Star Rating | 3 |
| Star Rating Year | 2025 |
| SEER Rating | 3.95 (ISEER (India)) |
| Inverter Technology | Yes |
| Convertible Modes | 5 in 1 Convertible modes |
| Voltage Required | AC 230 V, 50 Hz |
| Annual Power Consumption | 951.47 Units |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Remote Control | Yes |
Extra
| Additional Features | Low Gas Detection, Clean Filter Indication, Installation Check |
| Sales Package | 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, Installation Pipe, User Manual, Warranty Card, Remote, Copper Pipe |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Lloyd GLS18I3FOSBW 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC Price History
You can check the price history of Lloyd GLS18I3FOSBW 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC below. The current price is $30,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

Lloyd GLS18I3FOSBW 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC vs Lloyd GLS18I3FWBEW 1.5 Ton 3 Star 2023 Inverter Split AC
Lloyd GLS18I3FOSBW 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC vs Lloyd GLS18I3KOESR 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC
Samsung Galaxy S26 FE vs Apple iPhone 17e
Asus ROG Phone 10 Pro Edition vs Nubia Z70 Ultra (24GB RAM + 1TB)
Samsung Galaxy S25 FE vs OPPO Reno 15 Pro 5G
Kospet Tank T4 Smartwatch vs Amazfit T-Rex 3 Pro SmartwatchDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















