




Lloyd GLS18I5KOGEV 1.5 Ton 5 Star 2025 Inverter Split AC
$449.21 • View Prices • By Lloyd
Lloyd GLS18I5KOGEV 1.5 Ton 5 Star 2025 Inverter Split AC price in United States starts from $449.21.
- Share
$449.21
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Split AC
- 1.5 Ton Capacity
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Dehumidification, Inverter
- Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter
- 5 Star Rating
Lloyd GLS18I5KOGEV 1.5 Ton 5 Star 2025 Inverter Split AC Specs
- Split AC
- 1.5 Ton Capacity
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Dehumidification, Inverter
- Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter
- 5 Star Rating
General
| Brand | Lloyd |
| Model | GLS18I5KOGEV |
| Type | Split |
| Launch Year | 2025 |
Design
| Dimensions | 95.6 (W) x 31.6 (H) x 23.7 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 95.6 (W) x 56 (H) x 36.5 (D) cm |
| Weight | 11.7 kg (Indoor Unit) 29.8 kg (Outdoor Unit) |
| Condensor Coil | Copper Condenser |
| Outdoor Condensor Coil | Copper Condenser |
| Coating And Protection | Anti-Corrosion Coating |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes |
Modes
| Turbo Mode | Yes |
| Auto Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Fan Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
| Other Modes | MY mode, ECO |
Air and Filters
| Dust Filter | Yes |
| Air Swing | 4-Way |
| Speed Setting | Yes |
Technical
| Capacity | 1.5 Ton |
| Cooling capacity | 5.05 kW |
| Refrigerant | R32 |
| Noise | 46 dB |
| Compressor | Variable Speed Compressor |
Power Features
| Star Rating | 5 |
| Star Rating Year | 2025 |
| SEER Rating | 5.2 (ISEER (India)) |
| Inverter Technology | Yes |
| Convertible Modes | 5 in 1 Convertible modes |
| Voltage Required | AC 230 V, 50Hz |
| Annual Power Consumption | 751.65 Units |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Remote Control | Yes |
Extra
| Sales Package | 1N Indoor unit, 1N Outdoor unit, 1N Remote, 1N Manual, 1N Warranty Card, 1N Pipes, 1N Cable |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Lloyd GLS18I5KOGEV 1.5 Ton 5 Star 2025 Inverter Split AC Price History
You can check the price history of Lloyd GLS18I5KOGEV 1.5 Ton 5 Star 2025 Inverter Split AC below. The current price is $42,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

Lloyd GLS18I5KOGEV 1.5 Ton 5 Star 2025 Inverter Split AC vs Panasonic CS/CU-EU18BKY3F 1.5 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy A16 5G
Samsung Galaxy A17 vs Samsung Galaxy A26 5G (256GB)
Samsung Galaxy A57 vs Apple iPhone 12 Pro

Xiaomi 17 Pro Max vs Xiaomi 17T ProDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














