







Lloyd Stellar GLS18V5FWGST 1.5 Ton 5 Star 2024 Inverter Split AC
$530.31 • View Prices • By Lloyd
Lloyd Stellar GLS18V5FWGST 1.5 Ton 5 Star 2024 Inverter Split AC price in United States starts from $530.31.
- Share
$530.31
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Split AC
- 1.5 Ton Capacity
- LED Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Wi-Fi Connectivity, APP Control, Voice Control
- Dehumidification, Inverter
- Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter
Lloyd Stellar GLS18V5FWGST 1.5 Ton 5 Star 2024 Inverter Split AC Specs
- Split AC
- 1.5 Ton Capacity
- LED Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Wi-Fi Connectivity, APP Control, Voice Control
- Dehumidification, Inverter
- Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter
General
| Brand | Lloyd |
| Model | Stellar GLS18V5FWGST |
| Type | Split |
| Panel Display | LED |
| Cooling Coverage Area | Upto 176.53 sq.ft |
| Launch Year | 2024 |
Design
| Dimensions | 114.6 (W) x 32.8 (H) x 24.9 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 89.8 (W) x 59.3 (H) x 36.3 (D) cm |
| Weight | 11.8 kg (Indoor Unit) 30.6 kg (Outdoor Unit) |
| Condensor Coil | Copper Condenser |
| Outdoor Condensor Coil | Copper Condenser |
| Coating And Protection | Anti-Corrosive Coating |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes, Havells ONE App |
| Voice Control | Yes, Google Assistant, Amazon Alexa, Hello Lloyd |
| Smart Diagnostics | Yes |
| Additional Smart Features | (Smart App Features: Power Setting, Ambient Light Settings, Fan Speed & Temperature Settings) |
Modes
| Turbo Mode | Yes |
| Auto Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Fan Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
Air and Filters
| Dust Filter | Yes |
| Air Swing | 4-Way, Smart Swing |
| Air Circulation | Air Flow: 1040 m³/h |
| Speed Setting | Yes |
| Air Flow Features | Precision Swing Control |
Technical
| Capacity | 1.5 Ton |
| Cooling capacity | 5.2 kW |
| Refrigerant | R32 |
| Noise | 30 dB |
| Outdoor Unit Noise | 57 dB |
| Max Ambient Temperature | Upto 60°C |
| Operating Current | 5.31 A |
| Compressor | Variable Speed Compressor |
Power Features
| Star Rating | 5 |
| Star Rating Year | 2025 |
| SEER Rating | 5.35 (ISEER (India)) |
| Inverter Technology | Yes |
| Convertible Modes | 6 in 1 Expandable Cooling Modes (Auto, 40%, 60%, 80%, 100%, 125%) |
| Voltage Required | 230 V - 50 Hz - 1 Ph |
| Annual Power Consumption | 752.72 Units |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Other Safety Features | Low Gas Detection (E5 Symbol), Installation Check, Clean Filter Indicator, Open Door Detection Alert, Real Time CO2 Alert |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Auto Clean | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Other Remote Features | On/Off, Modes, Fan, Wifi, Swing, Clock, Reset |
| Other Convenience Features | 18m Air Throw Distance, Auto Wake up Sensor, i-Feel Sensor |
Extra
| Night Glow Buttons | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Additional Features | IAQ Level Based Ambi-Lighting (Change in Light according to Different AQI Level), Mood On (Mood-Lighting), ACP Mode (AC Convertible to Air Purifier) |
| Sales Package | 1 IDU, 1 ODU, Remote, Instruction Manual |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
| PCB Warranty | 5 years |
Lloyd Stellar GLS18V5FWGST 1.5 Ton 5 Star 2024 Inverter Split AC Price History
You can check the price history of Lloyd Stellar GLS18V5FWGST 1.5 Ton 5 Star 2024 Inverter Split AC below. The current price is $51,190. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

Lloyd Stellar GLS18V5FWGST 1.5 Ton 5 Star 2024 Inverter Split AC vs Samsung Bespoke AR50H18D1NH 1.5 Ton 5 Star 2026 Inverter Split AC
Xiaomi 17 Ultra vs Huawei Mate 80 Pro
Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Apple iPhone 15 vs Apple iPhone 18 Pro Max
Xiaomi 17 Pro vs Xiaomi 17 UltraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















