




MarQ by Flipakart 105IPG25WQ 1 Ton 5 Star 2025 Inverter Split AC
$287.25 • View Prices • By MarQ
MarQ by Flipakart 105IPG25WQ 1 Ton 5 Star 2025 Inverter Split AC price in United States starts from $287.25.
- Share
$287.25
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Split AC
- 1 Ton Capacity
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter
- Self Diagnosis, Memory Feature
- Night Glow Buttons
MarQ by Flipakart 105IPG25WQ 1 Ton 5 Star 2025 Inverter Split AC Specs
- Split AC
- 1 Ton Capacity
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter
- Self Diagnosis, Memory Feature
- Night Glow Buttons
General
| Brand | MarQ by Flipkart |
| Model | 105IPG25WQ |
| Type | Split |
Design
| Dimensions | 81 (W) x 26.9 (H) x 21.1 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 83.5 (W) x 56 (H) x 35.2 (D) cm |
| Weight | 10 kg (Indoor Unit) 26 kg (Outdoor Unit) |
| Condensor Coil | Copper Condenser |
| Outdoor Condensor Coil | Copper Condenser |
Modes
| Turbo Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
| Other Modes | Fan Mode, Auto Mode |
Air and Filters
| Dust Filter | Yes |
| Air Swing | 4-Way |
| Air Circulation | 500 CFM |
| Speed Setting | Yes |
| Air Flow Features | 4 Way Air Direction |
Technical
| Capacity | 1 Ton |
| Cooling capacity | 3.48 kW |
| Refrigerant | R32 |
| Compressor | Variable Speed Compressor |
Power Features
| Star Rating | 5 |
| Inverter Technology | Yes |
| Voltage Required | AC 230 V, 50Hz |
| Annual Power Consumption | 526.8 Units |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Timer | Yes |
| Auto Clean | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Other Remote Features | On/Off, Fan, Convert, Silent |
Extra
| Night Glow Buttons | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Additional Features | 5 in 1 Convertible Cooling modes, Ambient Cooling even at 55°C, Auto Anti Freeze, Noise Free Operation, Self Identification |
| Sales Package | 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, Remote Control, Installation Plates, Screws Set, Wire, User Manual, 3 m Copper Pipe, 2 AAA Batteries |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Warranty | 1 year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
MarQ by Flipakart 105IPG25WQ 1 Ton 5 Star 2025 Inverter Split AC Price History
You can check the price history of MarQ by Flipakart 105IPG25WQ 1 Ton 5 Star 2025 Inverter Split AC below. The current price is $27,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

MarQ by Flipakart 105IPG25WQ 1 Ton 5 Star 2025 Inverter Split AC vs Realme TechLife 105IPG25WRS 1 Ton 5 Star 2025 Inverter Split AC
MarQ by Flipakart 105IPG25WQ 1 Ton 5 Star 2025 Inverter Split AC vs Carrier CAI12EE5R35W0 1 Ton 5 Star 2025 Inverter Split AC
MarQ by Flipakart 105IPG25WQ 1 Ton 5 Star 2025 Inverter Split AC vs MarQ by Flipakart 073IPG24WQV2 0.75 Ton 3 Star 2025 Inverter Split AC
Apple iPhone 17 Pro Max vs Xiaomi Poco F8 Pro
Apple iPhone 17 Pro Max vs iQOO 15
Google Pixel 10 Pro XL (1TB) vs Vivo X300 Pro 5GDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














