





Midea MAI12SD3R36F0 1 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC
$308.14 • View Prices • By Midea
Midea MAI12SD3R36F0 1 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC price in United States starts from $308.14.
- Share
$308.14
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Split AC
- 1 Ton Capacity
- LED Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Turbo Mode
- Dust Filter, PM 2.5 Filter
- Self Diagnosis, Memory Feature
Midea MAI12SD3R36F0 1 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC Specs
- Split AC
- 1 Ton Capacity
- LED Panel Display
- 4-Way Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Turbo Mode
- Dust Filter, PM 2.5 Filter
- Self Diagnosis, Memory Feature
General
| Brand | Midea |
| Model | MAI12SD3R36W0 (Santis Max DLX) |
| Type | Split |
| Panel Display | LED |
| Cooling Coverage Area | Upto 150 sq.ft |
| Launch Year | 2026 |
Design
| Dimensions | 80 (W) x 27.5 (H) x 18.8 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 72 (W) x 48 (H) x 27 (D) cm |
| Weight | 10.1 kg (Indoor Unit) 21 kg (Outdoor Unit) |
| Condensor Coil | Copper Condenser |
| Outdoor Condensor Coil | Copper Condenser |
| Coating And Protection | Hydro Blue Coating, Anti Corrosion Coating |
Modes
| Turbo Mode | Yes |
| Auto Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Fan Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
| Other Modes | My Mode |
Air and Filters
| PM 2.5 Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Air Swing | 4-Way |
| Speed Setting | Yes |
Technical
| Capacity | 1 Ton |
| Cooling capacity | 3.4 kW |
| Refrigerant | R32 |
| Noise | 40 dB |
| Max Ambient Temperature | Upto 52°C |
| Compressor | Variable Speed Compressor |
Power Features
| Star Rating | 3 |
| Star Rating Year | 2026 |
| SEER Rating | 4.35 (ISEER (India)) |
| Inverter Technology | Yes |
| Convertible Modes | 6 in 1 Cooling modes (40%, 50-60%, 75-80%, 100%, 110%, 120%) |
| Voltage Required | AC 230 V, 50Hz |
| Annual Power Consumption | 604.99 Units |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation, Refrigerant Leakage Detector |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Timer | Yes |
| Auto Clean | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Other Remote Features | On/Off, Clock, Fan Speed, Insta Cool |
Extra
| Self Diagnosis | Yes |
| Additional Features | Air Direction Control, Intelligent CRF Alert, Silent Operation, Defrost Clean |
| Sales Package | 1 x Indoor Unit, 1 x Outdoor Unit, 1 x Interconnecting Pipe, 1 x Interconnecting Wire, 1 x Remote, 1 x Manual |
Warranty
| Warranty Type | Comprehensive |
| Warranty | 5 years |
| Compressor Warranty | 10 years |
Midea MAI12SD3R36F0 1 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC Price History
You can check the price history of Midea MAI12SD3R36F0 1 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC below. The current price is $29,489. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

Midea MAI12SD3R36F0 1 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC vs Midea MAI18SD3R36F0 1.5 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC
Midea MAI12SD3R36F0 1 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC vs Motorola 103IPG26WMRS 1 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC
Samsung Galaxy S25 FE vs Samsung Galaxy S24 Plus
Honor 400 Pro vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Apple iPhone 17 Pro Max vs Apple iPhone 15 Pro Max
Xiaomi 17 vs Red Magic 11 ProDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















