




Midea MAW05M1BWT 5000 BTU Window AC
$159.99 • View Prices • By Midea
Midea MAW05M1BWT 5000 BTU Window AC is a 0.42 Ton Window AC. Notable features include Dust Filter.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Midea MAW05M1BWT 5000 BTU Window AC price in United States is $159.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Window AC
- 0.42 Ton Capacity
- 2-Way Air Swing
- Dust Filter
Midea MAW05M1BWT 5000 BTU Window AC Specs
- Window AC
- 0.42 Ton Capacity
- 2-Way Air Swing
- Dust Filter
General
| Brand | Midea |
| Model | MAW05M1BWT |
| Type | Window |
Design
| Dimensions | 40.59 (W) x 30.48 (H) x 33.5 (D) cm |
| Weight | 16.01 kg |
Modes
| Cool Mode | Yes |
| Other Modes | Fan Mode |
Air and Filters
| Dust Filter | Yes |
| Filter Features | Reusable and Washable Filter |
| Air Swing | 2-Way |
| Air Circulation | 2 Way Air Direction |
| Speed Setting | Yes |
| Air Flow Features | 145 CFM |
Technical
| Capacity | 0.42 Ton |
| Refrigerant | R-410A |
| Noise | 57 dB |
Power Features
| Voltage Required | 110V |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Convenience Features
| Other Convenience Features | 150 Sq. Ft. Area Covered, 7 Temperature Settings, 2 Cooling/2 fan-only speeds |
Extra
| Additional Features | 2 in 1 Comfort (Cools, Circulates), Moisture Removal-1.27 pints/ hr |
| Sales Package | 1 AC Unit, Installation kit, User Manual, Warranty Documents |
Midea MAW05M1BWT 5000 BTU Window AC Prices
2% (price increased by $3 in one month)
Midea MAW05M1BWT 5000 BTU Window AC Price History
You can check the price history of Midea MAW05M1BWT 5000 BTU Window AC below. The current price is $159.99. Over the past month, there has been a increase of $3 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

Apple iPhone 16 Pro Max (512GB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Apple iPhone 17 Pro Max (2TB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung Galaxy Tab S10 FE 5G vs Samsung Galaxy Tab S10 Lite
Xiaomi 17 Pro Max vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Google Pixel 9 Pro XL vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















