




Midea MAW08V1QWT 8000 BTU 115V Window AC
$331.8 • Out Of Stock • By Midea
Midea MAW08V1QWT 8000 BTU 115V Window AC is a 0.67 Ton Inverter Window AC. It can cool an area of up to 350 sq.ft. Notable features include Hot & Cold, Wi-Fi Connectivity, Voice Control, APP Control and Dehumidification.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This AC is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$331.8
Search
Midea MAW08V1QWT 8000 BTU 115V Window AC price in United States is $331.8. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Window AC
- 0.67 Ton Capacity
- Auto Restart
- Wi-Fi Connectivity, APP Control, Voice Control
- Dehumidification, Inverter
- Hot And Cold
- Dust Filter
- Remote Control, Timer
OUT OF STOCK
Midea MAW08V1QWT 8000 BTU 115V Window AC Specs
- Window AC
- 0.67 Ton Capacity
- Auto Restart
- Wi-Fi Connectivity, APP Control, Voice Control
- Dehumidification, Inverter
- Hot And Cold
- Dust Filter
- Remote Control, Timer
General
| Brand | Midea |
| Model | MAW08V1QWT |
| Type | Window |
| Cooling Coverage Area | Upto 350 sq.ft |
Design
| Dimensions | 48.69 (W) x 34.19 (H) x 55.8 (D) cm |
| Weight | 25.22 kg |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes, Smart Home App |
| Voice Control | Yes, Alexa & Google Assistant |
Modes
| Hot & Cold | Yes |
| Auto Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Fan Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
Air and Filters
| Dust Filter | Yes |
| Air Circulation | (High/Low) : 215/150 CFM |
| Speed Setting | Yes |
Technical
| Capacity | 0.67 Ton |
| Cooling capacity | 710 W |
| Refrigerant | R-32 |
| Noise | 42 dB |
| Operating Current | 8.78 A |
| Compressor | Rotary Compressor |
Power Features
| Inverter Technology | Yes |
| Voltage Required | 115V/1 Ph |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Other Remote Features | On/Off, Fan Speed, Mode |
Extra
| Additional Features | Ultra Quiet Operation, Clean Filter Indicator Light |
| Sales Package | 1 AC Unit, Remote Control, Installation kit, User Manual, Warranty Documents Window Bracket |
Midea MAW08V1QWT 8000 BTU 115V Window AC Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

Sony a7R V Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7R VI Mirrorless Camera (Body Only)
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Samsung Galaxy S26 Ultra (12GB RAM + 512GB)
Xiaomi Redmi Note 15 Pro vs Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus 5G
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Apple iPhone 16 Pro Max
Apple iPhone 15 Plus (256GB) vs Apple iPhone 17eDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















