



Voltas 123V Vectra Elite 1 Ton 3 Star 2022 Inverter Split AC
$291.64 • View Prices • By Voltas
Voltas 123V Vectra Elite 1 Ton 3 Star 2022 Inverter Split AC price in United States starts from $291.64.
- Share
$291.64
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Split AC
- 1 Ton Capacity
- Air Swing, Auto Restart
- Inverter
- Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter
- Self Diagnosis
- 3 Star Rating
Voltas 123V Vectra Elite 1 Ton 3 Star 2022 Inverter Split AC Specs
- Split AC
- 1 Ton Capacity
- Air Swing, Auto Restart
- Inverter
- Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter
- Self Diagnosis
- 3 Star Rating
General
| Country of Origin | India |
| Brand | Voltas |
| Model | 123V Vectra Elite |
| Type | Split |
Design
| Dimensions | 80 (W) x 25.6 (H) x 21 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 83.5 (W) x 55.5 (H) x 29.5 (D) cm |
| Weight | 8.2 kg |
| Condensor Coil | Copper Condenser |
| Outdoor Condensor Coil | Copper Condenser |
Modes
| Turbo Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Other Modes | Fan Mode, Auto Mode, Quiet Mode, Energy Saver Mode, Quiet Mode |
Air and Filters
| Dust Filter | Yes |
| Anti Bacteria Features | Yes |
| Air Swing | Yes |
| Speed Setting | Yes |
Technical
| Capacity | 1 Ton |
| Cooling capacity | 3.36 kW |
| Refrigerant | R32 |
| Noise | 46 dB |
| Compressor | Rotary |
Power Features
| Star Rating | 3 |
| Inverter Technology | Yes |
| Voltage Required | AC 230 V |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Other Convenience Features | Wi-fi Connect |
Extra
| Self Diagnosis | Yes |
| Additional Features | 4 in 1 Adjustable Cooling |
| Sales Package | 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, Connecting Pipe, Remote, 2 AAA Batteries |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Warranty | 1 year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Voltas 123V Vectra Elite 1 Ton 3 Star 2022 Inverter Split AC Price History
You can check the price history of Voltas 123V Vectra Elite 1 Ton 3 Star 2022 Inverter Split AC below. The current price is $28,048. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.





















