





Voltas 243V Vectra CAJ 2 Ton 3 Star 2024 Inverter Split AC
$468.69 • View Prices • By Voltas
Voltas 243V Vectra CAJ 2 Ton 3 Star 2024 Inverter Split AC price in United States starts from $468.69.
- Share
$468.69
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Split AC
- 2 Ton Capacity
- Hidden LED Panel Display
- Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter
- Self Diagnosis, Memory Feature
Voltas 243V Vectra CAJ 2 Ton 3 Star 2024 Inverter Split AC Specs
- Split AC
- 2 Ton Capacity
- Hidden LED Panel Display
- Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter
- Self Diagnosis, Memory Feature
General
| Brand | Voltas |
| Model | 243V Vectra CAJ |
| Type | Split |
| Panel Display | Hidden LED |
| Cooling Coverage Area | Upto 230 sq.ft |
| Launch Year | 2024 |
Design
| Dimensions | 99 (W) x 31.5 (H) x 24.2 (D) cm |
| Outdoor Dimensions | 83.5 (W) x 59.5 (H) x 30 (D) cm |
| Weight | 12.2 kg (Indoor Unit) 30 kg (Outdoor Unit) |
| Condensor Coil | Copper Condenser |
| Outdoor Condensor Coil | Copper Condenser |
| Coating And Protection | Anti-Corrosive Coating |
Modes
| Turbo Mode | Yes |
| Auto Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Fan Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
Air and Filters
| Dust Filter | Yes |
| Anti Bacteria Features | Yes |
| Filter Features | Antimicrobial Protection |
| Air Swing | Yes |
| Speed Setting | Yes |
Technical
| Capacity | 2 Ton |
| Cooling capacity | 5.95 kW |
| Refrigerant | R32 - Environmental Friendly - No Ozone Depletion Potential |
| Noise | 44 dB |
| Compressor | Variable Speed |
Power Features
| Star Rating | 3 |
| Star Rating Year | 2024 |
| SEER Rating | 3.81 (ISEER (India)) |
| Inverter Technology | Yes |
| Convertible Modes | 4-in-1 Adjustable Cooling Mode |
| Voltage Required | AC 230 V, 50 Hz |
| Annual Power Consumption | 1207.93 Units |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Other Safety Features | Wide Voltage Range Operation |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Timer | Yes |
| Remote Control | Yes |
Extra
| Self Diagnosis | Yes |
| Additional Features | Anti Freeze Thermostat, Low Noise Operation |
| Sales Package | 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, Interconnecting Cable, Warranty Card, Owners Manual, 4 Outdoor Vibration Pad, Remote, 2 AAA Remote Battery, Indoor Mounting Plate, Plastic Sleeve+Screw for Indoor Mounting Plate |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
| PCB Warranty | 5 years |
Voltas 243V Vectra CAJ 2 Ton 3 Star 2024 Inverter Split AC Price History
You can check the price history of Voltas 243V Vectra CAJ 2 Ton 3 Star 2024 Inverter Split AC below. The current price is $44,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

Voltas 243V Vectra CAJ 2 Ton 3 Star 2024 Inverter Split AC vs Panasonic CS/CU-EU24CKY3F 2 Ton 3 Star 2026 Inverter Split AC
OnePlus 15 vs Realme GT 8 Pro
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
OPPO Reno 15 Pro 5G vs OnePlus 15
Samsung Galaxy S24 Ultra vs Samsung Galaxy S23 Ultra
Apple iPhone 17 Pro (512GB) vs Apple iPhone 17 Pro Max (512GB)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















