

Xiaomi MIJIA Gentle Breeze 3HP Floor Standing AC
$686.25 • Coming Soon • By Xiaomi
Xiaomi MIJIA Gentle Breeze 3HP Floor Standing AC price in United States starts from $686.25.
- Share
This is an Upcoming AC.
Xiaomi MIJIA Gentle Breeze 3HP Floor S… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Xiaomi MIJIA Gentle Breeze 3HP Floor S… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Floor Standing AC
- Digital LED Panel Display
- Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Hot And Cold, Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter
- Self Diagnosis
- Auto Clean
UPCOMING
Xiaomi MIJIA Gentle Breeze 3HP Floor Standing AC Specs
- Floor Standing AC
- Digital LED Panel Display
- Air Swing, Auto Restart
- Dehumidification, Inverter
- Hot And Cold, Turbo Mode, Sleep Mode
- Dust Filter
- Self Diagnosis
- Auto Clean
General
| Brand | Xiaomi |
| Model | MIJIA Gentle Breeze 3HP (72LW-NA10/R1A1) |
| Type | Floor Standing |
| Panel Display | Digital LED |
Design
| Dimensions | 34.6 (W) x 186.3 (H) x 43.4 (D) cm |
| Weight | 33.5 kg |
Modes
| Turbo Mode | Yes |
| Hot & Cold | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Dehumidification | Yes |
| Dry Mode | Yes |
Air and Filters
| Dust Filter | Yes |
| Anti Bacteria Features | Yes |
| Other Filters | Anti-mold Filter |
| Filter Features | Dirty block intelligent reminder |
| Air Swing | Yes |
| Speed Setting | Yes |
Technical
| Cooling capacity | Cooling: 7360W to 9700W; Heating: 12800W |
Power Features
| Inverter Technology | Yes |
Convenience Features
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Auto Clean | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Other Convenience Features | operating in temperatures from -32°C to 60°C |
Extra
| Self Diagnosis | Yes |
| Additional Features | running through condensation, frost, defrost, and a final high-temp drying cycle at 56°C to keep things fresh inside |
| Sales Package | 1 IDU, 1 ODU, Remote control, piping, wall brackets, drainage hose, batteries, and mounting hardware |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Warranty | 1 year |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related ACs
Related Searches
Compared With

Honor 400 Pro vs Honor X9d
Motorola Moto Edge 60 Pro 5G vs Samsung Galaxy S25 FE
Samsung Galaxy S24 Plus vs Samsung Galaxy A56 5G
Samsung Galaxy S26 vs Samsung Galaxy S26 FE
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












