






Bajaj Avenger 220 Cruise
$1,508.31 • By Bajaj
Bajaj Avenger 220 Cruise price in United States starts from $1,508.31.
- Share
$1,508.31
Ex-Showroom PriceFeatures
- Cruiser Bike
- Petrol, 220 cc Engine
- Anti Lock Braking System (ABS)
- LED Tail Lights
- Disc Brakes
- Chain Drive
- 169 mm Ground Clearance
- 13 L Fuel Tank
Bajaj Avenger 220 Cruise Specs
Group: $125,000 to $175,000
- Cruiser Bike
- Petrol, 220 cc Engine
- Anti Lock Braking System (ABS)
- LED Tail Lights
- Disc Brakes
- Chain Drive
- 169 mm Ground Clearance
- 13 L Fuel Tank
General
| Model | Avenger 220 Cruise |
| Type | Cruiser |
| Colors | Moon White, Auburn Black |
| Automotive Battery Details | 12V, 8Ah VRLA |
| Warranty Details | 5 years, Upto 75000 Kms |
Engine and Transmission Details
| Engine Type | Single cylinder, Oil cooled, Twin Spark DTS-i , Fuel Injected, 4 stroke, SOHC, 2 valve |
| Engine Displacement | 220 cc |
| Cylinders | 1 |
| Valves/Cylinder | 2 |
| Maximum Power | 18.76 bhp @ 8500rpm |
| Maximum Torque | 17.55 Nm @ 7000rpm |
| Transmission Type | Manual |
| Fuel Supply System | Fuel Injection |
| Start Type | Self |
| Cooling System | Oil Cooled |
| Gear Box | 5 Speed Manual Gear Box |
| Drive Type | Chain Drive |
| Number Of Spark Plugs | 2 |
Performance Details
| Fuel Tank Capacity | 13 L |
| Fuel Type | Petrol |
| Emission Norm Compliance | Bharat Stage VI Phase 2 (BS VI 2.0) |
Suspension and Braking Details
| Front Suspension | Telescopic with Double Anti Friction Bush |
| Rear Suspension | 5 Step Adjustable Twin Shock Absorber |
| Shock Absorbers Type | 5 Step Adjustable Twin Shock Absorber |
| Brake Type | Disc (Front), Drum (Rear) |
| Brake Size | 240 mm (Front), 130 mm (Rear) |
Body Design Details
| Kerb Weight | 163 kg |
| Length | 2210 mm |
| Width | 806 mm |
| Height | 1321 mm |
| Ground Clearance | 169 mm |
| Wheel Base | 1490 mm |
| Seat Height | 737 mm |
| Seat Details | Single Seat |
| Wheel Design | Spoke Wheel |
| Tyre Type | Tube |
| Tyre Size Front | 90/90-17 |
| Tyre Size Rear | 130/90-15 |
| Wheel Size Front | 431.8mm |
| Wheel Size Rear | 381mm |
| Handlebar Type | Highway Comfort |
Safety Features
| Anti Lock Braking System (ABS) | Yes, Single Channel |
Lights and Indicators
| Headlamps | Halogen Headlamps |
| Daytime Running Lights (DRLs) | Yes |
| Tail Lights | LED |
| Tachometer | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Yes |
| Turn Indicator Type | LED |
| Clock | Yes |
Instrument Cluster Details
| Instrument Cluster | Semi Digital |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Bikes
Related Searches
Compared With

Bajaj Avenger 220 Cruise vs Bajaj Avenger 160 Street
Bajaj Avenger 220 Cruise vs Bajaj Avenger 220 Street
Bajaj Avenger 220 Cruise vs Royal Enfield Meteor 350
Apple iPhone 16 Pro (512GB) vs OnePlus 13 (16GB RAM + 512GB)
Honor 400 Pro vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 512GB)
Google Pixel 11 Pro XL vs Apple iPhone 18 Pro MaxDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















