








BMW S 1000 XR
$23,332.98 • By BMW
BMW S 1000 XR price in United States starts from $23,332.98.
- Share
$23,332.98
Ex-Showroom PriceFeatures
- 2 Seater Super Bike
- Petrol, 999 cc Engine
- Digital Instrument Cluster
- USB Charging Port
- Projector Headlamps
- Anti Lock Braking System (ABS)
- LED Headlamps, Tail Lights, Brake Lights
- Double Disc Brakes
BMW S 1000 XR Specs
Group: $2,000,000 to $2,500,000
- 2 Seater Super Bike
- Petrol, 999 cc Engine
- Digital Instrument Cluster
- USB Charging Port
- Projector Headlamps
- Anti Lock Braking System (ABS)
- LED Headlamps, Tail Lights, Brake Lights
- Double Disc Brakes
General
| Model | S 1000 XR |
| Type | Super |
| Colors | Gravity Blue Metallic, Black Storm Metallic 2, Light White |
| Automotive Battery Details | 12V / 9 Ah, Maintenance-free |
| Warranty Details | 3 years |
Engine and Transmission Details
| Engine Type | Oil/water-cooled, Four-cylinder, Four-stroke, In-line Engine with Four Valves Per Cylinder |
| Engine Displacement | 999 cc |
| Cylinders | 4 |
| Valves/Cylinder | 4 |
| Valve Configuration | DOHC |
| Maximum Power | 167.63 bhp @ 11000rpm |
| Maximum Torque | 114 Nm @ 9250rpm |
| Transmission Type | Manual, Claw Shifted |
| Fuel Supply System | Electronic Intake Pipe Injection |
| Start Type | Push Button Start, Self |
| Cooling System | Oil/Water Cooled |
| Bore | 80 mm |
| Stroke | 49.7 mm |
| Compression Ratio | 12.5 : 1 |
| Gear Box | 6 Speed Manual Gear Box |
| Drive Type | Chain Drive, 525 17/45 |
| Clutch Type | Multiplate Clutch in Oil Bath, Anti-hopping Clutch, with Self-reinforcement |
| Alternator | Permanent Magnet Alternator with 493 W (Nominal Power) |
| Throttle Control | Yes, BMS-O with Throttle-by-wire |
Performance Details
| Top Speed | 253 km/h |
| Acceleration Details | 0 to 100 km/h in 3.25 sec |
| Fuel Tank Capacity | 20 L |
| Reserve Fuel Capacity | 4 L |
| Fuel Type | Petrol |
| Emission Norm Compliance | Bharat Stage VI Phase 2 (BS VI 2.0) |
Suspension and Braking Details
| Front Suspension | Upside-down Telescopic Fork, Diameter 45 mm, Electronic Self-adjusting Rebound/compression Damping (Dynamic ESA) |
| Rear Suspension | Aluminium Double-sided Swing-arm, Central Shock Absorber, Electronic Preload Adjuster, Electronic Self-adjusting Rebound/compression Damping (Dynamic ESA) |
| Brake Type | Double Disc (Front), Disc (Rear) |
| Brake Size | 320 mm (Front), 265 mm (Rear) |
| Caliper Front | 4-piston Fixed Caliper |
| Caliper Rear | 2-piston Floating Caliper |
| Frame Details | Bridge-type Frame, Cast Aluminium, Co-supporting Engine |
| Suspension And Braking Features | Steering Stabiliser |
Body Design Details
| Kerb Weight | 227 kg |
| Length | 2333 mm |
| Width | 850 mm |
| Height | 1411 mm |
| Load Carrying Capacity | 224 kg |
| Wheel Base | 1552 mm |
| Seating Capacity | 2 Seater |
| Seat Height | 840 mm |
| Seat Details | One-Piece Seat Bench |
| Wheel Design | Aluminium Cast Wheels Wheel |
| Tyre Type | Tubeless |
| Tyre Size Front | 120/70 ZR17 |
| Tyre Size Rear | 190/55 ZR17 |
| Wheel Size Front | 3.50 x 17" |
| Wheel Size Rear | 6.00 x 17" |
Comfort and Convenience Details
| Push Button Start | Yes |
| Keyless Start | Yes |
| Power Outlet 12V | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Side Stand | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Passenger Grab Handle | Yes |
| Extra Features | Integrated Case Holder, Toll Pass Compartment, Storage Compartment Under Seat, Multi-Controller, Adjustable Brake and Clutch Lever, Adjustable Windscreen |
Safety Features
| Anti Lock Braking System (ABS) | Yes, BMW Motorrad Integral ABS (Partial Integral) |
| Emergency Stop Signal | Yes |
| Side Stand Indicator | Yes |
| Side Stand Cut Off Switch | Yes |
| Engine Brake Control | Yes, Dynamic |
| Extra Features | Electronic Immobiliser, Drop Sensor, Adaptive Headlight |
Lights and Indicators
| Headlamps | LED Headlamps |
| Projector Headlamps | Yes |
| Daytime Running Lights (DRLs) | Yes, LED DRLs |
| Tail Lights | LED |
| Brake Lights | LED |
| Gear Position Indicator | Yes |
| Tachometer | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Fuel Meter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Yes |
| Turn Indicator Type | LED |
| Pass Light | Yes |
| Clock | Yes |
| Distance To Empty Indicator | Yes |
Instrument Cluster Details
| Instrument Cluster | Digital |
| Display Type | Color TFT Screen |
Connected Technology
| Emergency SOS Alert | Yes |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Bikes
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.






























