









Ducati Hypermotard 950
$16,724.05 - $17,816 • 2 Variants • By Ducati
Ducati Hypermotard 950 price in United States starts from $16,724.05 - $17,816.
- Share
$16,724.05 - $17,816
Ex-Showroom PriceFeatures
- 2 Seater Adventure Bike
- Petrol, 937 cc Engine
- Digital Instrument Cluster
- Connected Tech
- Traction Control
- Alloy Wheels
- USB Charging Port
- Anti Lock Braking System (ABS)
Ducati Hypermotard 950 Specs
Group: $1,625,000 to $1,875,000
- 2 Seater Adventure Bike
- Petrol, 937 cc Engine
- Digital Instrument Cluster
- Connected Tech
- Traction Control
- Alloy Wheels
- USB Charging Port
- Anti Lock Braking System (ABS)
General
| Model | Hypermotard 950 |
| Type | Adventure |
| Engine Details | L-twin Cylinder, 4 Valve Per Cylinder, Desmodromic, Liquid Cooled, Magnesium Head Covers, Hydraulic Clutch Command |
| Warranty Details | 2 years, Unlimited Kms |
Engine and Transmission Details
| Engine Type | Testastretta |
| Engine Displacement | 937 cc |
| Valves/Cylinder | 4 |
| Maximum Power | 112.65 bhp @ 9000rpm |
| Maximum Torque | 96 Nm @ 7250rpm |
| Transmission Type | Manual, Ducati Quick Shift |
| Fuel Supply System | Electronic Fuel Injection System |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Bore | 94 mm |
| Stroke | 67.5 mm |
| Compression Ratio | 13.3:1 |
| Gear Box | 6 Speed Manual Gear Box |
| Drive Type | Chain Drive |
| Clutch Type | Slipper And Self-servo Wet Multiplate Clutch, Hydraulic Control |
| Exhaust System | Double Under-Tail Aluminum Muffler |
Performance Details
| Fuel Tank Capacity | 14.5 L |
| Fuel Type | Petrol |
| Emission Norm Compliance | Bharat Stage VI Phase 2 (BS VI 2.0) |
Suspension and Braking Details
| Front Suspension | Fully Adjustable Upside Down 48mm |
| Rear Suspension | Progressive Linkage with Fully Adjustable Monoshock |
| Brake Type | Double Disc (Front), Disc (Rear) |
| Brake Size | 320 mm (Front), 245 mm (Rear) |
| Rake Angle | 25 ° |
| Trail | 104 mm |
| Caliper Front | 4-piston Caliper |
| Caliper Rear | 2-piston Caliper |
| Frame Details | Tubular Steel Trellis Frame |
Body Design Details
| Kerb Weight | 191 kg |
| Wheel Base | 1498 mm |
| Seating Capacity | 2 Seater |
| Seat Height | 890 mm |
| Wheel Design | Alloy Wheel |
| Tyre Type | Tubeless |
| Tyre Size Front | 120/70 ZR 17 |
| Tyre Size Rear | 180/55 ZR17 |
| Wheel Size Front | 3.5" x 17" |
| Wheel Size Rear | 5.5" x 17" |
| Handlebar Type | Tapered Aluminum Handlebars |
| Wheel Travel | 185 mm (Front), 175 mm (Rear) |
Comfort and Convenience Details
| USB Charging Port | Yes |
| Service Reminder Indicator | Yes |
| Side Stand | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Extra Features | Removable Passenger Footpeg, Heated Grips, Carbon Fibre Mudguard |
Safety Features
| Anti Lock Braking System (ABS) | Yes, Dual Channel Bosch Cornering ABS |
| Anti-Theft Alarm | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Side Stand Indicator | Yes |
| Side Stand Cut Off Switch | Yes |
| Kill Switch | Yes |
| Wheelie Control | Yes |
Lights and Indicators
| Headlamps | LED Headlamps |
| Daytime Running Lights (DRLs) | Yes, LED DRLs |
| Tail Lights | LED |
| Brake Lights | LED |
| Gear Position Indicator | Yes |
| Tachometer | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Fuel Meter | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Yes |
| Turn Indicator Type | LED |
| Pass Light | Yes |
| Clock | Yes |
Instrument Cluster Details
| Instrument Cluster | Digital |
| Display Type | Full TFT Color Display |
Connected Technology
| Connected Tech | Yes |
| Low Battery Alert | Yes |
Ducati Hypermotard 950 Variants
2 VariantsVariantSpecs ScorePriceCompare
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Bikes
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.































