







KTM 85 SX
$6,937.67 • By KTM
KTM 85 SX price in United States starts from $6,937.67.
- Share
$6,937.67
Ex-Showroom PriceFeatures
- 1 Seater Adventure Bike
- Petrol, 84.9 cc Engine
- Disc Brakes
- Chain Drive
- 336 mm Ground Clearance
- 5.2 L Fuel Tank
- Kick Start
- 16.18 bhp Engine Power
KTM 85 SX Specs
Group: $612,500 to $737,500
- 1 Seater Adventure Bike
- Petrol, 84.9 cc Engine
- Disc Brakes
- Chain Drive
- 336 mm Ground Clearance
- 5.2 L Fuel Tank
- Kick Start
- 16.18 bhp Engine Power
General
| Model | 85 SX |
| Type | Adventure |
| Colors | Orange |
| Warranty Details | 2 years, Upto 30000 Kms |
Engine and Transmission Details
| Engine Type | Single Cylinder, 2-stroke |
| Engine Displacement | 84.9 cc |
| Maximum Power | 16.18 bhp @ 11500rpm |
| Maximum Torque | 14 Nm @ 8500rpm |
| Transmission Type | Manual |
| Start Type | Kick |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Bore | 47 mm |
| Stroke | 48.95 mm |
| Gear Box | 6 Speed Manual Gear Box |
| Drive Type | Chain Drive |
| Clutch Type | Wet Multi-Disc Clutch, Formula Hydraulics |
Performance Details
| Fuel Tank Capacity | 5.2 L |
| Fuel Type | Petrol |
| Emission Norm Compliance | Bharat Stage VI Phase 2 (BS VI 2.0) |
Suspension and Braking Details
| Front Suspension | XACT 43 WP Upside-Down fork, Ø 43 mm |
| Rear Suspension | XACT WP PDS Mono Shock |
| Brake Type | Disc (Front), Disc (Rear) |
| Brake Size | 240 mm (Front), 220 mm (Rear) |
| Frame Details | Double Grinded Central Double-cradle-type Frame |
Body Design Details
| Kerb Weight | 73 kg |
| Ground Clearance | 336 mm |
| Wheel Base | 1290 mm |
| Seating Capacity | 1 Seater |
| Seat Height | 865 mm |
| Wheel Design | Spoke Wheel |
| Tyre Size Front | 70/100 × 17 |
| Tyre Size Rear | 90/100 × 14 |
| Wheel Size Front | 1.40 × 17" |
| Wheel Size Rear | 1.60 × 14" |
| Handlebar Type | Tapered Aluminum, Ø 28 / 22 mm |
Comfort and Convenience Details
| Side Stand | Yes |
Lights and Indicators
| Projector Headlamps | No |
| Daytime Running Lights (DRLs) | No |
Instrument Cluster Details
| Instrument Cluster | No |
Connected Technology
| Connected Tech | No |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Bikes
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.























