


AUSEK 8K Pro 50MP Action Camera
$153.55 • View Prices • By Ausek
AUSEK 8K Pro 50MP Action Camera price in United States starts from $153.55.
- Share
$153.55
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Sports and Action Camera
- 50 MP Camera
- 8K Video Recording
- 2 in, Touch Screen Display
- Wi-Fi
- 1350 mAh
- USB
AUSEK 8K Pro 50MP Action Camera Specs
- Sports and Action Camera
- 50 MP Camera
- 8K Video Recording
- 2 in, Touch Screen Display
- Wi-Fi
- 1350 mAh
- USB
General
| Brand | Ausek |
| Type | Sports and Action Camera |
| Sales Package | 8K Action camera, User manual, Carry Case, Mounting Accessories |
Lens
| Lens Type | Wide Angle |
| Auto Focus | Yes |
| Manual Focus | Yes |
Display & ViewFinder
| Touch | Yes |
| Display Size | 2 in |
Image
| Camera Resolution | 50 MP |
| Image Stabilizer | Yes, EIS |
Video
| Video Recording | 8K @ 24 fps UHD 4K @ 60 fps UHD |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| USB Port | Yes |
| USB Port Type | USB-C |
Features
| Additional Features | Waterproof Upto 30m |
Battery & Power
| Battery Capacity | 1350 mAh |
Warranty
| Warranty | 2 years, Yes |
AUSEK 8K Pro 50MP Action Camera Price History
You can check the price history of AUSEK 8K Pro 50MP Action Camera below. The current price is $14,499. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Nikon Z6 III 24.5MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7 IV 33MP Mirrorless Camera (Body Only)
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens
Kodak Step 10MP Instant Camera vs Fujifilm Instax Mini 12 Instant CameraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












