

DJI Osmo Nano Action Camera (64GB)
$311 • View Prices • By dji
DJI Osmo Nano Action Camera (64GB) price in United States starts from $311.
- Share
$311
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Sports and Action Camera
- 35 MP Camera
- 4K Video Recording
- 1/1.3 inch CMOS Sensor
- OLED, Touch Screen Display
- 1/8000 to 30 Seconds Max Shutter Speed
- f/2.8 Lens
- Wi-Fi
DJI Osmo Nano Action Camera (64GB) Specs
- Sports and Action Camera
- 35 MP Camera
- 4K Video Recording
- 1/1.3 inch CMOS Sensor
- OLED, Touch Screen Display
- 1/8000 to 30 Seconds Max Shutter Speed
- f/2.8 Lens
- Wi-Fi
General
| Brand | DJI |
| Type | Sports and Action Camera |
| Model | Osmo Nano |
| Sales Package | 1 x Osmo Nano Camera (64GB), 1 x Osmo Nano Multifunctional Vision Dock, 1 x Osmo Nano Dual-Direction Magnetic Ball-Joint Adapter Mount, 1 x Osmo Nano Magnetic Hat Clip, 1 x Osmo Nano Magnetic Lanyard, 1 x Osmo Nano Protective Case, 1 x USB-C to USB-C PD Cable (USB 3.1) |
Design and Body
| Dimensions | 57.3 x 28 x 29.5 mm |
| Weight | 52 g |
| Water Resistant | Yes |
Sensor
| Type | CMOS |
| Size | 1/1.3 inch |
Lens
| Aperture | f/2.8 |
Display & ViewFinder
| Display | OLED |
| Touch | Yes |
Exposure & Shutter
| ISO | Native in Manual Mode: 100 to 25,600 |
| Max Shutter Speed | 1/8000 to 30 Seconds |
| Exposure Modes | Auto |
Image
| Camera Resolution | 35 MP |
| White Balancing | Auto |
| Image Stabilizer | Yes, Digital |
| Image Formats | JPEG |
Video
| Video Recording | 3840 x 2880 @ 50p/48p/30p/25p/24p 3840 x 2160 @ 120p/100p/50p/48p/30p/25p/24p 2688 x 2016 @ 120p/100p/50p/48p/30p/25p/24p 2688 x 1512 @ 120p/100p/50p/48p/30p/25p/24p 1920 x 1440 @ 60p/50p/48p/30p/25p/24p 1920 x 1080 @ 120p/100p/50p/48p/30p/25p/24p |
| Video Formats | MP4 |
| Audio Formats | AAC: Stereo, 16 -Bit at 48 kHz |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Version | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| USB Port | Yes |
| USB Port Type | USB-C |
| Built-in Microphone | Yes |
Memory
| Inbuilt Memory | 64 GB |
| Number of Memory Card Slots | 1 |
| Memory Card Types | microSD |
Battery & Power
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Battery Capacity | 530 mAh |
| USB Charging | Yes |
Warranty
| Warranty | 1 year, Yes |
| Warranty Covered | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Any Damages other than Manufacturing Defect |
DJI Osmo Nano Action Camera (64GB) Price History
You can check the price history of DJI Osmo Nano Action Camera (64GB) below. The current price is $29,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens
Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Kodak Step 10MP Instant Camera vs Fujifilm Instax Mini 12 Instant Camera
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm LensDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











