




Fujifilm X-H2 40MP Mirrorless Camera (Body Only)
$1,734.22 • View Prices • By Fujifilm
Fujifilm X-H2 40MP Mirrorless Camera (Body Only) price in United States starts from $1,734.22.
- Share
$1,734.22
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Mirrorless
- 40 MP Camera
- 4K Video Recording
- APS-C BSI-CMOS Sensor
- 3 in, 1.6M dots, LCD, Touch Screen Display
- 1/8000 sec Max Shutter Speed
- Wi-Fi, HDMI
- Built-in Microphone
Fujifilm X-H2 40MP Mirrorless Camera (Body Only) Specs
Group: $150,000 to $200,000
- Mirrorless
- 40 MP Camera
- 4K Video Recording
- APS-C BSI-CMOS Sensor
- 3 in, 1.6M dots, LCD, Touch Screen Display
- 1/8000 sec Max Shutter Speed
- Wi-Fi, HDMI
- Built-in Microphone
General
| Brand | Fujifilm |
| Model | X-H2 |
| Type | Mirrorless |
Design and Body
| Dimensions | 136 x 95 x 93 mm |
| Weight | 660 g |
Sensor
| Type | BSI-CMOS |
| Size | APS-C (23.5 x 15.6 mm) |
Lens
| Lens Mount | Fujifilm X |
| Auto Focus | Phase Detect, Multi-area, Center, Selective single-point, Tracking, Single, Continuous, Touch, Face Detection, Live View |
Display & ViewFinder
| Display | TFT LCD |
| Touch | Yes |
| Display Size | 3 in |
| Display Resolution | 1.6M dots |
| View Finder | Yes, Electronic, 1.2× (0.8× 35mm equiv.) Magnification |
Photography Features
| Metering | Multi, Center-weighted, Average, Spot |
| Continous Shots | 15.0 fps |
| Self Timer | Yes |
| External Flash | Yes (via hot shoe or flash sync port) |
Exposure & Shutter
| ISO | Auto, 125-12800 (expands to 80-51200) |
| Max Shutter Speed | 1/8000 sec |
| Exposure Modes | Yes |
Image
| Camera Resolution | 40 MP |
| White Balancing | 7 presets |
| Image Stabilizer | Yes, Sensor-shift |
Video
| Video Recording | 4K @ 23/24/25/30/50/60 fps UHD |
| Video Formats | H.264, H.265 |
Connectivity
| Wi-Fi | Built-In, 802.11b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| USB Port | Yes |
| USB Port Type | USB 3.2 Gen 2 (10 GBit/sec) |
| HDMI | Full-sized |
| Built-in Microphone | Stereo |
| Remote Control | Yes (via smartphone or wired remote) |
Battery & Power
| Battery Type | Battery Pack |
| Battery Capacity | 680 mAh |
| Battery Model | NP-W235 lithium-ion battery & charger |
Warranty
| Warranty | 1 year, Yes |
| Warranty Covered | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Accessories and Freebies |
Fujifilm X-H2 40MP Mirrorless Camera (Body Only) Price History
You can check the price history of Fujifilm X-H2 40MP Mirrorless Camera (Body Only) below. The current price is $165,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Fujifilm X-H2 40MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Fujifilm X-S20 26MP Mirrorless Camera (Body Only)
Sony a7R V Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7R VI Mirrorless Camera (Body Only)
Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Kodak Step 10MP Instant Camera vs Fujifilm Instax Mini 12 Instant Camera
Nikon Z6 III 24.5MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7 IV 33MP Mirrorless Camera (Body Only)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














