





Fujifilm X-T4 26.1MP Mirrorless Camera
$2,075.51 • Out Of Stock • By Fujifilm
Fujifilm X-T4 26.1MP Mirrorless Camera is a 26 MP Mirrorless Camera. It has an APS-C CMOS sensor. It can record up to 4K videos. Notable features include Wi-Fi, Bluetooth, Viewfinder, Image Stabilization and Touchscreen.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Camera is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$2,075.51
Search
Fujifilm X-T4 26.1MP Mirrorless Camera price in United States is $2,075.51. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Mirrorless
- 26 MP Camera
- 4K Video Recording
- APS-C CMOS Sensor
- 3 in, 1.6M dots, LCD, Touch Screen Display
- 1/8000 sec Max Shutter Speed
- Wi-Fi, HDMI
- Built-in Microphone
OUT OF STOCK
Fujifilm X-T4 26.1MP Mirrorless Camera Specs
Group: $1,500 to $2,500
- Mirrorless
- 26 MP Camera
- 4K Video Recording
- APS-C CMOS Sensor
- 3 in, 1.6M dots, LCD, Touch Screen Display
- 1/8000 sec Max Shutter Speed
- Wi-Fi, HDMI
- Built-in Microphone
General
| Brand | Fujifilm |
| Model | X-T4 |
| Type | Mirrorless |
Design and Body
| Dimensions | 134.6 x 92.8 x 63.8 mm |
| Weight | 607 g |
Sensor
| Type | CMOS |
| Size | APS-C |
Lens
| Lens Mount | Fujifilm X |
| Auto Focus | Intelligent Hybrid AF (TTL contrast AF / TTL phase detection AF) |
| Manual Focus | Yes |
Display & ViewFinder
| Display | Articulating Touchscreen LCD |
| Touch | Yes |
| Display Size | 3 in |
| Display Resolution | 1.6M dots |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| View Finder | 100%, Built-In Electronic (OLED), Approx. 0.75x Magnification |
Photography Features
| Metering | Multi, Center-weighted, Average, Spot |
| HDR Shooting Mode | Yes |
| Continous Shots | 20.0 fps |
| Self Timer | 10sec. / 2sec. |
| Inbuilt Flash | No |
| External Flash | Yes (via hot shoe or flash sync port) |
Exposure & Shutter
| ISO | Auto, 160-12800 (expands to 80-51200) |
| Max Shutter Speed | 1/8000 sec |
| Exposure Modes | P (Program AE)/ A (Aperture Priority AE)/ S (Shutter Speed Priority AE)/ M (Manual Exposure) |
Image
| Camera Resolution | 26 MP |
| White Balancing | Auto (WHITE PRIORITY, AUTO, AMBIENCE PRIORITY)/ Custom1-3/ Color temperature selection (2500K-10000K)/ Dayight, Shade, Fluorescent light (Daylight), Fluorescent light (Warm White), Fluorescent light (Cool White), Incandescent light, Underwater |
| Image Stabilizer | Yes, Image Sensor Shift Mechanism with 5-axis Compensation |
| Image Formats | JPEG, Raw, TIFF |
Video
| Video Recording | 4K @ 23/24/25/30/50/60 fps UHD 1080p @ 120/23/24/240/25/30/50/60 fps FHD |
| Video Formats | MOV (MPEG-4 AVC/H.264, HEVC/H.265, Audio: Linear PCM / Stereo sound 24bit / 48KHz sampling) MP4 (MPEG-4 AVC/H.264, Audio: AAC) |
Connectivity
| Wi-Fi | IEEE802.11b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | None |
| USB Port | USB 3.2 Gen 1 (5 GBit/sec) |
| USB Port Type | USB-C |
| HDMI | HDMI micro connector (Type D) |
| Built-in Microphone | Stereo, Yes |
| Remote Control | Yes (via smartphone or wired remote) |
Features
| Accessory Shoe | Yes |
Battery & Power
| Battery Type | NP-W235 |
| Battery Model | Li-ion |
Fujifilm X-T4 26.1MP Mirrorless Camera Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Nikon Z6 III 24.5MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7 IV 33MP Mirrorless Camera (Body Only)
Kodak Step 10MP Instant Camera vs Fujifilm Instax Mini 12 Instant Camera
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Fujifilm X-T30 II 26MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera (Body Only)
Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm LensDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















