



GoPro Hero 12MP Compact Action Camera
$199 • View Prices • By GoPro
GoPro Hero 12MP Compact Action Camera is a 12 MP Sports and Action Camera Camera. It has a CMOS sensor. It can record up to 4K videos. It features 15mm focal length, f/2.3 aperture. Notable features include Wi-Fi, Bluetooth, Image Stabilization and Touchscreen.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
GoPro Hero 12MP Compact Action Camera price in United States is $199. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Sports and Action Camera
- 12 MP Camera
- 4K Video Recording
- CMOS Sensor
- 1.76 in, LCD, Touch Screen Display
- f/2.3 Lens
- Wi-Fi
- Built-in Microphone
GoPro Hero 12MP Compact Action Camera Specs
Group: $150 to $250
- Sports and Action Camera
- 12 MP Camera
- 4K Video Recording
- CMOS Sensor
- 1.76 in, LCD, Touch Screen Display
- f/2.3 Lens
- Wi-Fi
- Built-in Microphone
General
| Brand | GoPro |
| Model | HERO |
| Type | Sports and Action Camera |
| Model | Hero |
| Sales Package | 1 Sports Action Camera, Curved Adhesive Mount, Mounting Buckle, Thumb Screw, USB C-C Cable, User Manual, Warranty Card |
Design and Body
| Dimensions | 223 x 100 x 72 mm |
| Weight | 278 g |
Sensor
| Type | CMOS |
Lens
| Focal Length | 15mm |
| Aperture | f/2.3 |
Display & ViewFinder
| Display | LCD |
| Touch | Yes |
| Display Size | 1.76 in |
Exposure & Shutter
| ISO | 100 - 6400 |
Image
| Camera Resolution | 12 MP |
| Image Stabilizer | Yes, HyperSmooth Video Stabilization |
Video
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD 2560 x 1440 @ 60 fps |
| Video Formats | MP4 |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| USB Port | Yes |
| USB Port Type | USB-C |
| Built-in Microphone | 2 |
Features
| Additional Features | Ultra-compact Design, Rugged, Waterproof upto 5 Meters, Intuitive Controls, Wide Aspect Ratio, Long-Lasting Battery |
Battery & Power
| Battery Type | Built-In Lithium-Ion Battery |
| Battery Capacity | 1255 mAh |
GoPro Hero 12MP Compact Action Camera Prices
3% (price dropped by $5 in one month)
GoPro Hero 12MP Compact Action Camera Price History
You can check the price history of GoPro Hero 12MP Compact Action Camera below. The current price is $199. Over the past month, there has been a decrease of $5 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens
Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm LensDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















