
GoPro Hero (2018) 10MP Sports & Action Camera
$161.98 • View Prices • By GoPro
GoPro Hero (2018) 10MP Sports & Action Camera price in United States starts from $161.98.
- Share
$161.98
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Sports and Action Camera
- 10 MP Camera
- 4K Video Recording
- 1/2.3 inch CMOS Sensor
- 2 in, LCD, Touch Screen Display
- Wi-Fi, HDMI
- Built-in Microphone
- USB
GoPro Hero (2018) 10MP Sports & Action Camera Specs
Group: $12,500 to $17,500
- Sports and Action Camera
- 10 MP Camera
- 4K Video Recording
- 1/2.3 inch CMOS Sensor
- 2 in, LCD, Touch Screen Display
- Wi-Fi, HDMI
- Built-in Microphone
- USB
General
| Type | Sports and Action Camera |
| Model | Hero (2018) |
Design and Body
| Dimensions | 65 x 45 x 35 mm |
| Weight | 117 g |
Sensor
| Type | CMOS |
| Size | 1/2.3 inch |
Lens
| Touch Focus | Yes |
Display & ViewFinder
| Display | LCD |
| Touch | Yes |
| Display Size | 2 in |
Photography Features
| Continous Shots | Yes |
| Self Timer | Yes |
| Inbuilt Flash | No |
Image
| Camera Resolution | 10 MP |
| Image Stabilizer | Yes |
| Image Formats | JPEG, RAW |
Video
| Video Recording | 4K @ 60 fps UHD |
Connectivity
| Wi-Fi | Type 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| USB Port | Type 3.0 |
| HDMI | Yes |
| Built-in Microphone | Yes |
Features
| Accessory Shoe | No |
Warranty
| Warranty | No |
GoPro Hero (2018) 10MP Sports & Action Camera Price History
You can check the price history of GoPro Hero (2018) 10MP Sports & Action Camera below. The current price is $14,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

GoPro Hero (2018) 10MP Sports & Action Camera vs GoPro Hero 12MP Compact Action Camera
GoPro Hero (2018) 10MP Sports & Action Camera vs SJCAM C200 Pro Mini Pocket Action Camera
Kodak Step 10MP Instant Camera vs Fujifilm Instax Mini 12 Instant Camera
Fujifilm X-T30 II 26MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera (Body Only)
Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens
Sony a7R V Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7R VI Mirrorless Camera (Body Only)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










