


GoPro MAX 2 360 Action Camera
$509 • View Prices • By GoPro
GoPro MAX 2 360 Action Camera is a Sports and Action Camera Camera. It has a 1/2.3 inch sensor. It can record up to 4K videos. It features F1.8 aperture. Notable features include Wi-Fi, Bluetooth, GPS, Water Resistant and Touchscreen.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
GoPro MAX 2 360 Action Camera price in United States is $509. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Sports and Action Camera
- 4K Video Recording
- 1/2.3 inch Sensor
- 1.82 in, LCD, Touch Screen Display
- Video: 1/7680 - to the limit of frames per second Photo: Auto, 1/125 - 1/2000 Max Shutte…
- F1.8 Lens
- Wi-Fi
- Built-in Microphone
GoPro MAX 2 360 Action Camera Specs
- Sports and Action Camera
- 4K Video Recording
- 1/2.3 inch Sensor
- 1.82 in, LCD, Touch Screen Display
- Video: 1/7680 - to the limit of frames per second Photo: Auto, 1/125 - 1/2000 Max Shutte…
- F1.8 Lens
- Wi-Fi
- Built-in Microphone
General
| Brand | GoPro |
| Model | MAX 2 |
| Type | Sports and Action Camera |
Design and Body
| Dimensions | 64 x 69.7 x 48.7 mm |
| Weight | 195 g |
| Water Resistant | Yes |
Sensor
| Size | 1/2.3 inch |
| Image Processor | GP2 |
Lens
| Aperture | F1.8 |
Display & ViewFinder
| Display | LCD |
| Touch | Yes |
| Display Size | 1.82 in |
Photography Features
| Burst Mode | Yes |
Exposure & Shutter
| Max Shutter Speed | Video: 1/7680 - to the limit of frames per second Photo: Auto, 1/125 - 1/2000 |
Image
| White Balancing | 2300K - 6500K |
| Image Formats | .36P, .JPG, .GPR |
Video
| Video Recording | 360 - 8K: (7680 x 3840) @ 30p / 25p/ 24p 5.6K: (5376 x 2688) @ 60p / 50p / 30p / 25p/ 24p 4K: (3328 x 1664) @ 100p / 90p / 60p / 50p / 30p / 25p/ 24p Single Lens - 4K: (3840 x 2160) @ 60p / 50p / 30p / 25p/ 24p 1080p: (1920 x 1080) @ 60p / 50p |
| Video Stabilization | Max HyperSmooth with 360° Horizon Lock |
| Slow Motion Support | Yes |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Version | Wi-Fi 6; (802.11 a/b/g/n/ac), 2.4GHZ; 5GHz |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| GPS | Yes |
| USB Port | Yes |
| USB Port Type | USB-C |
| Built-in Microphone | Yes |
Memory
| Number of Memory Card Slots | 1 |
| Memory Card Types | microSD |
Battery & Power
| Battery Type | Enduro Battery |
| Battery Capacity | 1960 mAh |
GoPro MAX 2 360 Action Camera Prices
2% (price dropped by $10 in one month)
GoPro MAX 2 360 Action Camera Price History
You can check the price history of GoPro MAX 2 360 Action Camera below. The current price is $509. Over the past month, there has been a decrease of $10 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Sony a7R V Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7R VI Mirrorless Camera (Body Only)
Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens
Fujifilm X-T30 II 26MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera (Body Only)
Kodak Step 10MP Instant Camera vs Fujifilm Instax Mini 12 Instant Camera
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm LensDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















