





Insta360 One RS Twin Edition
$319.99 • View Prices • By Insta360
Insta360 One RS Twin Edition is a 48 MP Camera. It has a CMOS sensor. It can record up to 4K videos.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Insta360 One RS Twin Edition price in United States is $319.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 48 MP Camera
- 4K Video Recording
- CMOS Sensor
- 1 in, 100 x 100, LCD Display
- Lithium-ion
- USB
Insta360 One RS Twin Edition Specs
Group: $200 to $400
- 48 MP Camera
- 4K Video Recording
- CMOS Sensor
- 1 in, 100 x 100, LCD Display
- Lithium-ion
- USB
General
| Brand | Insta360 |
| Model | One RS Twin Edition |
| Series | ONE R |
| Sales Package | 1 Sports Action Camera, 4K Boost Lens, 360 Lens, One RS Core, One RS Battery Base, Lens Cap for 360 Lens and ONE RS Mounting Bracket. |
Design and Body
| Weight | 135.3 g |
Sensor
| Type | CMOS |
Display & ViewFinder
| Display | LCD |
| Display Size | 1 in |
| Display Resolution | 100 x 100 |
Exposure & Shutter
| ISO | Photo: 100-6400, Video: 100-6400 |
| Shutter Type | Auto |
Image
| Camera Resolution | 48 MP |
Video
| Video Recording | 4K |
| Video Formats | MP4 |
Connectivity
| USB Port | USB Type-C |
Battery & Power
| Battery Type | Lithium-ion |
Warranty
| Warranty | 1 year, Yes |
| Warranty Covered | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Any Other Than Manufacturing Defect |
Insta360 One RS Twin Edition Prices
10% (price dropped by $33 in one month)
Insta360 One RS Twin Edition Price History
You can check the price history of Insta360 One RS Twin Edition below. The current price is $319.99. Over the past month, there has been a decrease of $33 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Kodak Step 10MP Instant Camera vs Fujifilm Instax Mini 12 Instant Camera
Nikon Z6 III 24.5MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7 IV 33MP Mirrorless Camera (Body Only)
Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Fujifilm X-T30 II 26MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera (Body Only)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















