Insta360 X3 Sports and Action Camera vs Insta360 X4 Air 8K Camera
# 1
# 2
Add Product
Add Product
vs# 1
# 2
Add Product
Add Product
- Like
- Comment
- Share
General
| Brand | Insta360 | Insta360 |
| Model | X3 | X4 Air |
| Type | Sports and Action Camera | Sports and Action Camera |
| Series | Action Camera | |
| Sales Package | 1 Camera Unit, Charger, Battery, User Manual | Insta360 X4 Air, USB-C Cable, Protective Pouch, Lens Cloth |
Design and Body
| Dimensions | 46 x 114 x 22.5 mm | 46 x 113.8 x 37 mm |
| Weight | 180 g | 165 g |
| Water Resistant | Yes |
Sensor
| Type | CMOS | |
| Size | 1/2 inch |
Lens
| Focal Length | 6.4mm | |
| Aperture | F/1.95 |
Display & ViewFinder
| Display | LCD | |
| Display Size | 2.29 in |
Exposure & Shutter
| ISO | 100-3200 | 100–3200 |
| Max Shutter Speed | Photo: 1/8000 - 120s, Video: 1/8000 - to the limit of frames per second | |
| Exposure Compensation | ±4EV |
Image
| Camera Resolution | 72 MP | 29 MP |
| White Balancing | 2000K–10000K | |
| Image Formats | INSP, DNG |
Video
| Video Recording | 5.7K @ 30 fps 4K @ 60 fps UHD | 8K (7680×3840) @ 30p / 25p / 24p 6K (6016×3008) @ 50p / 48p / 30p / 25p / 24p 4K (3840×1920) @ 50p /48p / 30p / 25p / 24p 2.7K (2720×1536) @ 60p / 50p / 48p / 30p / 25p / 24p Full HD (1920×1080) @ 120p / 100p / 60p / 50p / 48p / 30p / 25p / 24p |
| Video Formats | MP4 | 360: INSV, Single-Lens: MP4 |
| Audio Formats | 48 kHz, 16bit, AAC |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes | |
| Wi-Fi Version | 802.11a/b/g/n/ac | |
| Bluetooth | Yes, v5.2 | |
| USB Port | Yes | |
| USB Port Type | USB-C | USB-C |
Memory
| Inbuilt Memory | 1 TB | |
| Memory Card Types | UHS-I |
Battery & Power
| Battery Type | Lithium-ion Polymer | |
| Battery Capacity | 2010 mAh |
Warranty
| Warranty | 1 year, 1 Year Manufacturer Warranty | 1 year, Yes |
| Warranty Covered | Manufacturing Defects | |
| Not Covered in Warranty | Other than Manufacturing Defects |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Related Comparisons

Insta360 X4 Air 8K Camera vs Insta360 X5 Action Camera
Insta360 X4 Air 8K Camera vs GoPro Max 360 Action Camera
Insta360 X3 Sports and Action Camera vs DJI Osmo Action 5 Pro Sports and Action Camera
Insta360 X4 Air 8K Camera vs DJI Osmo 360 Camera
Canon EOS R6 Mark II 24MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm F/4-6.3 Lens
Insta360 X3 Sports and Action Camera vs DJI Osmo Action 4 Sports and Action Camera








