Insta360 X5 Action Camera vs Insta360 X3 Sports and Action Camera
# 2
# 1
Add Product
Add Product
vs# 2
# 1
Add Product
Add Product
- Like
- Comment
- Share
General
| Brand | Insta360 | Insta360 |
| Model | X5 | X3 |
| Type | Sports and Action Camera | Sports and Action Camera |
| Series | Action Camera | |
| Sales Package | 1 Camera Unit, Charger, Battery, User Manual |
Design and Body
| Dimensions | 46 x 124.5 x 38.2 mm | 46 x 114 x 22.5 mm |
| Weight | 200 g | 180 g |
| Water Resistant | Yes |
Sensor
| Type | CMOS | CMOS |
| Size | 1/1.28 | 1/2 inch |
Lens
| Focal Length | 6mm | |
| Aperture | f/2 |
Display & ViewFinder
| Display | LCD | |
| Display Size | 2.29 in |
Photography Features
| HDR Shooting Mode | Yes |
Exposure & Shutter
| ISO | 100–6400 | 100-3200 |
| Max Shutter Speed | Photo: 1/8000 - 120s, Video: 1/8000 - to the limit of frames per second | |
| Exposure Compensation | ±4EV |
Image
| Camera Resolution | 72 MP | 72 MP |
| White Balancing | 2000K-10000K | |
| Image Formats | INSP, DNG |
Video
| Video Recording | 8K (7680x3840) @30p /25p /24p 5.7K+(5760x2880) @ 30p /25p /24p 5.7K (5760x2880) @ 60p/ 50p/ 48p/ 30p /25p /24p 4K (3840x2160) @ 120p/ 100p/ 60p/ 50p/ 48p/ 30p /25p /24p | 5.7K @ 30 fps 4K @ 60 fps UHD |
| Video Formats | 360°: INSV, Single-Lens: MP4 | MP4 |
| Audio Formats | 48 kHz, 16bit, AAC |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes | |
| Wi-Fi Version | 802.11a/n/ac | |
| Bluetooth | Yes, v5.2 | |
| USB Port | Yes | Yes |
| USB Port Type | USB-C | USB-C |
| USB Details | USB-C 3.0 | |
| Built-in Microphone | Quad |
Features
| Tripod Socket | Yes |
Memory
| Number of Memory Card Slots | 1 | |
| Memory Card Types | UHS-I V30 |
Battery & Power
| Battery Type | Lithium-ion Polymer | |
| Battery Capacity | 2400 mAh | |
| Battery Life | 8K30fps: 88 mins, 5.7K 30fps: 135 mins, 5.7K 24fps Endurance Mode: 185 mins, |
Warranty
| Warranty | 1 year, Yes | 1 year, 1 Year Manufacturer Warranty |
| Warranty Covered | Manufacturing Defects | |
| Not Covered in Warranty | Other than Manufacturing Defects |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Related Comparisons

Insta360 X4 8K Sports and Action Camera vs DJI Osmo Action 5 Pro Sports and Action Camera
Insta360 X5 Action Camera vs Insta360 X4 8K Sports and Action Camera
Insta360 X3 Sports and Action Camera vs GoPro Max 360 Action Camera
Digitek DAC 202 5K Pocket Action Camera vs dji Osmo Pocket 3 Sports and Action Camera
Insta360 X3 Sports and Action Camera vs GoPro HERO10 23MP Sports & Action Camera
Insta360 X3 Sports and Action Camera vs GoPro Hero 12MP Compact Action Camera








