

Kodak Easyshare M550 12MP Digital Camera
$299.98 • Out Of Stock • By Kodak
Kodak Easyshare M550 12MP Digital Camera is a 12 MP Camera. It has a 1/2.3 inch CCD sensor. It features 28–140 mm focal length, 5x optical zoom. Notable features include Self-Timer.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Camera is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$299.98
Search
Kodak Easyshare M550 12MP Digital Camera price in United States is $299.98. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Compact Digital
- 12 MP Camera
- 1/2.3 inch CCD Sensor
- 2.7 in, 230k dots, LCD Display
- 1/1400 sec Max Shutter Speed
- 5x Zoom Lens
- 32 MB Inbuilt Memory
- Rechargeable Battery
OUT OF STOCK
Kodak Easyshare M550 12MP Digital Camera Specs
Group: $200 to $400
- Compact Digital
- 12 MP Camera
- 1/2.3 inch CCD Sensor
- 2.7 in, 230k dots, LCD Display
- 1/1400 sec Max Shutter Speed
- 5x Zoom Lens
- 32 MB Inbuilt Memory
- Rechargeable Battery
General
| Brand | Kodak |
| Model | EasyShare M550 |
| Type | Compact Digital |
| Sales Package | Camera, USB Cable, Battery, Wrist Strap, Instruction Manual |
Design and Body
| Dimensions | 98 x 58 x 23 mm |
| Weight | 125 g |
Sensor
| Type | CCD |
| Size | 1/2.3 inch (6.17 x 4.55 mm) |
Lens
| Focal Length | 28–140 mm |
| Optical Zoom | 5x |
| Digital Zoom | 5X |
Display & ViewFinder
| Display | LCD |
| Touch | No |
| Display Size | 2.7 in |
| Display Resolution | 230k dots |
| Articulating Display | No |
Photography Features
| Metering | Multi, Center-weighted, Spot |
| Self Timer | 2 or 10 sec |
| Flash Modes | Auto, Fill-in, Red-Eye reduction, Off |
Exposure & Shutter
| ISO | Auto (64–640), 64, 80, 100, 200, 400, 800, 1000 |
| Max Shutter Speed | 1/1400 sec |
| Exposure Compensation | ±2 (at 1/3 EV steps) |
Image
| Camera Resolution | 12 MP |
| Image Stabilizer | No |
Memory
| Inbuilt Memory | 32 MB |
| Memory Card Types | SD/SDHC |
Battery & Power
| Battery Type | Rechargeable Battery |
| Battery Model | KLIC-7006 |
Kodak Easyshare M550 12MP Digital Camera Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Sony a7R V Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7R VI Mirrorless Camera (Body Only)
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Fujifilm X-T30 II 26MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera (Body Only)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












