



Kodak PIXPRO AZ421 42X 16MP Digital Camera
$540.41 • View Prices • By Kodak
Kodak PIXPRO AZ421 42X 16MP Digital Camera price in United States starts from $540.41.
- Share
$540.41
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Mirrorless
- 16 MP Camera
- Four Thirds (4/3) CMOS Sensor
- 920k dots Display
- 1/4000 sec Max Shutter Speed
- Wi-Fi
- Built-in Microphone
- External Flash
Kodak PIXPRO AZ421 42X 16MP Digital Camera Specs
Group: $45,000 to $55,000
- Mirrorless
- 16 MP Camera
- Four Thirds (4/3) CMOS Sensor
- 920k dots Display
- 1/4000 sec Max Shutter Speed
- Wi-Fi
- Built-in Microphone
- External Flash
General
| Type | Mirrorless |
Design and Body
| Weight | 290 g |
Sensor
| Type | CMOS |
| Size | Four Thirds (4/3) (17.3 x 13 mm) |
Lens
| Lens Mount | Micro Four Thirds |
| Auto Focus | Contrast Detect (sensor), Multi-area, Selective single-point, Single, Continuous, Face Detection, Live View |
| Manual Focus | Yes |
| Digital Zoom | Yes (2X, 4X) |
Display & ViewFinder
| Touch | No |
| Display Resolution | 920k dots |
| View Finder | No |
Photography Features
| Metering | Multi, Center-weighted, Spot |
| Continous Shots | 5.0 fps |
| Self Timer | Yes |
| Inbuilt Flash | No |
| External Flash | Yes (via hotshoe) |
Exposure & Shutter
| ISO | Auto, 200-12800 |
| Max Shutter Speed | 1/4000 sec |
Image
| Camera Resolution | 16 MP |
| White Balancing | 6 presets |
| Image Stabilizer | Yes, Sensor-shift |
Video
| Video Formats | H.264 |
Connectivity
| Wi-Fi | Built-In, 802.11 b/g/n |
| GPS | None |
| Built-in Microphone | Stereo |
Battery & Power
| Battery Type | Battery Pack |
| Battery Capacity | 410 mAh |
| Battery Model | LB-070 lithium-ion battery and charger |
Kodak PIXPRO AZ421 42X 16MP Digital Camera Price History
You can check the price history of Kodak PIXPRO AZ421 42X 16MP Digital Camera below. The current price is $50,039. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Kodak PIXPRO AZ421 42X 16MP Digital Camera vs Canon EOS 1500D 24.1MP DSLR Camera (EF-S 18-55mm IS II Lens)
Kodak PIXPRO AZ421 42X 16MP Digital Camera vs Canon EOS 3000D DSLR Camera (EF-S 18-55mm kit lens)
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens
Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Kodak Step 10MP Instant Camera vs Fujifilm Instax Mini 12 Instant CameraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













