
Nikon D850 45.7MP DSLR Camera (24-120 VR Lens)
$2,394.85 • View Prices • By Nikon
Nikon D850 45.7MP DSLR Camera (24-120 VR Lens) price in United States starts from $2,394.85.
- Share
$2,394.85
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- DSLR
- 45.7 MP Camera
- 4K Video Recording
- Full Frame CMOS Sensor
- 3.2 in, 2.4M dots, LCD, Touch Screen Display
- 1/8000 sec Max Shutter Speed
- Wi-Fi, HDMI
- Pict Bridge, Built-in Microphone
Nikon D850 45.7MP DSLR Camera (24-120 VR Lens) Specs
Group: $200,000 to $250,000
- DSLR
- 45.7 MP Camera
- 4K Video Recording
- Full Frame CMOS Sensor
- 3.2 in, 2.4M dots, LCD, Touch Screen Display
- 1/8000 sec Max Shutter Speed
- Wi-Fi, HDMI
- Pict Bridge, Built-in Microphone
General
| Type | DSLR |
| Model | Nikon D850 |
Design and Body
| Dimensions | 146 x 124 x 78.5 mm |
| Weight | 1 kg |
Sensor
| Type | CMOS |
| Size | Full Frame (35.9 x 23.9 mm) |
Lens
| Lens Type | Nikkor F |
| Focal Length | 24-120 mm |
| Auto Focus | Yes |
| Manual Focus | Yes |
Display & ViewFinder
| Display | LCD |
| Touch | Yes |
| Display Size | 3.2 in |
| Display Resolution | 2.4M dots |
| View Finder | Yes, Penta prism |
Photography Features
| Face Detection | Yes |
| Metering | Yes |
| Macro Mode | No |
| Continous Shots | Yes |
| Self Timer | Yes |
| External Flash | Yes |
| Dust Reduction | Yes |
Exposure & Shutter
| ISO | Auto, 32-102400 |
| Max Shutter Speed | 1/8000 sec |
Image
| Camera Resolution | 45.7 MP |
| White Balancing | Auto, Cloudy, Daylight, Flash, Fluorescent, Incandescent, Manual |
| Image Formats | JPEG, RAW |
Video
| Video Recording | 4K @ 60 fps UHD |
| Video Formats | MOV |
Connectivity
| Wi-Fi | Type 802.11 b/g, v 4.1 |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB Port | Type 3.0, 5 GB |
| HDMI | Yes |
| PictBridge | Yes |
| Built-in Microphone | Yes |
Features
| Tripod Socket | Yes |
Memory
| Upgradable Memory | Yes |
Battery & Power
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Model | EN-EL15a |
Warranty
| Warranty | 2 years, Yes |
| Warranty Covered | Warranty of the product is limited to only manufacturing defect on camera body & lens |
Nikon D850 45.7MP DSLR Camera (24-120 VR Lens) Price History
You can check the price history of Nikon D850 45.7MP DSLR Camera (24-120 VR Lens) below. The current price is $226,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Nikon D850 45.7MP DSLR Camera (24-120 VR Lens) vs Nikon Z6 III 24.5MP Mirrorless Camera with 28-75mm F/2.8 Lens
Nikon D850 45.7MP DSLR Camera (24-120 VR Lens) vs Sony a7 III 24.2MP Mirrorless Camera with FE 28-70mm F/3.5-5.6 OSS Lens
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Kodak Step 10MP Instant Camera vs Fujifilm Instax Mini 12 Instant Camera
Sony a7R V Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7R VI Mirrorless Camera (Body Only)
Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm LensDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










