

Nikon Z fc 21MP Mirrorless Camera (Body Only)
$1,253.9 • Out Of Stock • By Nikon
Nikon Z fc 21MP Mirrorless Camera (Body Only) is a 21 MP Mirrorless Camera. It has an APS-C CMOS sensor. It can record up to 4K videos. Notable features include Wi-Fi, Bluetooth, Viewfinder, Touchscreen and Self-Timer.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Camera is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,253.9
Search
Nikon Z fc 21MP Mirrorless Camera (Body Only) price in United States is $1,253.9. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Mirrorless
- 21 MP Camera
- 4K Video Recording
- APS-C CMOS Sensor
- 1M dots, Touch Screen Display
- 1/4000 sec Max Shutter Speed
- Wi-Fi, HDMI
- Built-in Microphone
OUT OF STOCK
Nikon Z fc 21MP Mirrorless Camera (Body Only) Specs
- Mirrorless
- 21 MP Camera
- 4K Video Recording
- APS-C CMOS Sensor
- 1M dots, Touch Screen Display
- 1/4000 sec Max Shutter Speed
- Wi-Fi, HDMI
- Built-in Microphone
General
| Brand | Nikon |
| Model | Z fc |
| Type | Mirrorless |
Design and Body
| Weight | 445 g |
Sensor
| Type | CMOS |
| Size | APS-C (23.5 x 15.7 mm) |
Lens
| Lens Mount | Nikon Z |
| Auto Focus | Yes |
| Auto Focus Type | Contrast Detect (sensor), Phase Detect, Multi-area, Center, Selective single-point, Tracking, Single, Continuous, Touch, Face Detection, Live View |
| Manual Focus | Yes |
Display & ViewFinder
| Touch | Yes |
| Display Resolution | 1M dots |
| View Finder | 100%, Electronic, 1.02× (0.68× 35mm equiv.) Magnification |
Photography Features
| Metering | Multi, Center-weighted, Highlight-weighted, Spot |
| Continous Shots | Yes |
| Self Timer | Yes |
| Inbuilt Flash | No |
| External Flash | Yes (via hot shoe) |
Exposure & Shutter
| ISO | Auto, 100-51200 (expands to 100-204800) |
| Max Shutter Speed | 1/4000 sec |
Image
| Camera Resolution | 21 MP |
| White Balancing | 8 presets |
| Image Stabilizer | No |
Video
| Video Recording | 4K @ 24/25/30 fps UHD 1080p @ 100/120/24/25/30/50/60 fps FHD |
| Video Formats | MPEG-4, H.264 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | None |
| USB Port | Yes |
| USB Details | USB 3.2 Gen 1 (5 GBit/sec) |
| HDMI | Yes (micro HDMI) |
| Built-in Microphone | Stereo, Yes |
| Remote Control | Yes (via smartphone) |
Battery & Power
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Model | EN-EL25 |
Nikon Z fc 21MP Mirrorless Camera (Body Only) Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Kodak Step 10MP Instant Camera vs Fujifilm Instax Mini 12 Instant Camera
Nikon Z6 III 24.5MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7 IV 33MP Mirrorless Camera (Body Only)
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm LensDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












