



Nikon Z30 20.9MP Mirrorless Camera with Z DX 18-140 mm F/3.5-6.3 VR Lens
$896.68 • View Prices • By Nikon
Nikon Z30 20.9MP Mirrorless Camera with Z DX 18-140 mm F/3.5-6.3 VR Lens price in United States starts from $896.68.
- Share
$896.68
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Mirrorless
- 21 MP Camera
- 4K Video Recording
- APS-C CMOS Sensor
- 3 in, 1 dots, LCD, Touch Screen Display
- 1/4000 sec Max Shutter Speed
- f/3.5 - f/6.3 Lens
- Wi-Fi, HDMI
Nikon Z30 20.9MP Mirrorless Camera with Z DX 18-140 mm F/3.5-6… Specs
Group: $77,500 to $92,500
- Mirrorless
- 21 MP Camera
- 4K Video Recording
- APS-C CMOS Sensor
- 3 in, 1 dots, LCD, Touch Screen Display
- 1/4000 sec Max Shutter Speed
- f/3.5 - f/6.3 Lens
- Wi-Fi, HDMI
General
| Brand | Nikon |
| Model | Z30 |
| Type | Mirrorless |
| Sales Package | 1 Camera Body, Battery Charger, User Manual, Warranty Card |
Design and Body
| Dimensions | 128 x 73.5 x 59.5 mm |
| Weight | 405 g |
Sensor
| Type | CMOS |
| Size | APS-C (23.5 x 15.7 mm) |
Lens
| Lens Type | Zoom |
| Lens Mount | Nikon Z |
| Focal Length | 18-140mm |
| Aperture | f/3.5 - f/6.3 |
| Auto Focus | Yes |
| Auto Focus Type | Contrast Detect (sensor), Phase Detect, Multi-area, Center, Selective single-point, Tracking, Single, Continuous, Touch, Face Detection, Live View |
| Manual Focus | Yes |
Display & ViewFinder
| Display | LCD |
| Touch | Yes |
| Display Size | 3 in |
| Display Resolution | 1 dots |
| View Finder | No |
Photography Features
| Metering | Multi, Center-weighted, Highlight-weighted, Spot |
| Continous Shots | 11.0 fps |
| Self Timer | Yes |
| Inbuilt Flash | No |
| External Flash | Yes (via hot shoe) |
| Dust Reduction | No |
Exposure & Shutter
| ISO | Auto, 100-51200 (expands to 204, 800) |
| Max Shutter Speed | 1/4000 sec |
Image
| Camera Resolution | 21 MP |
| Image Stabilizer | No |
| Image Formats | NEF (RAW), JPEG |
Video
| Video Recording | 4K @ 24/25/30 fps UHD 1080p @ 100/120/24/25/30/50/60 fps FHD |
| Video Formats | MPEG-4, H.264 |
Connectivity
| Wi-Fi | Built-In, 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | None |
| USB Port | Yes |
| USB Port Type | USB 3.2 Gen 1 (5 GBit/sec) |
| HDMI | Yes (micro HDMI) |
| Built-in Microphone | Stereo, Yes |
| Remote Control | Yes (via smartphone) |
Features
| Accessory Shoe | No |
| Tripod Socket | Yes |
Battery & Power
| Battery Type | Battery Pack |
| Battery Capacity | 330 mAh |
| Battery Model | EN-EL25 lithium-ion battery & charger |
Warranty
| Warranty | 2 years, Yes |
| Warranty Covered | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages will Not Covered in Warranty |
Nikon Z30 20.9MP Mirrorless Camera with Z DX 18-140 mm F/3.5-6… Price History
You can check the price history of Nikon Z30 20.9MP Mirrorless Camera with Z DX 18-140 mm F/3.5-6.3 VR Lens below. The current price is $84,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Nikon Z30 20.9MP Mirrorless Camera with Z DX 18-140 mm F/3.5-6.3 VR Lens vs Canon EOS R10 24.2MP Mirrorless Camera with 18-150 mm Lens
Nikon Z30 20.9MP Mirrorless Camera with Z DX 18-140 mm F/3.5-6.3 VR Lens vs Nikon Z50 20.9 MP Mirrorless Camera With 18-140mm Lens
Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm LensDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













