



Nikon Z5 Mirrorless Camera Body Only
$885.47 • View Prices • By Nikon
Nikon Z5 Mirrorless Camera Body Only price in United States starts from $885.47.
- Share
$885.47
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Mirrorless
- 24 MP Camera
- 4K Video Recording
- Full Frame CMOS Sensor
- 1M dots, Touch Screen Display
- 1/8000 sec Max Shutter Speed
- Wi-Fi, HDMI
- Built-in Microphone
Nikon Z5 Mirrorless Camera Body Only Specs
Group: $72,500 to $87,500
- Mirrorless
- 24 MP Camera
- 4K Video Recording
- Full Frame CMOS Sensor
- 1M dots, Touch Screen Display
- 1/8000 sec Max Shutter Speed
- Wi-Fi, HDMI
- Built-in Microphone
General
| Brand | Nikon |
| Type | Mirrorless |
Design and Body
| Weight | 675 g |
Sensor
| Type | CMOS |
| Size | Full Frame (35.9 x 23.9 mm) |
Lens
| Auto Focus | Contrast Detect (sensor), Phase Detect, Multi-area, Center, Selective single-point, Tracking, Single, Continuous, Touch, Face Detection, Live View |
| Manual Focus | Yes |
Display & ViewFinder
| Touch | Yes |
| Display Resolution | 1M dots |
| View Finder | 200%, Electronic, 0.8× Magnification |
Photography Features
| Metering | Multi, Center-weighted, Highlight-weighted, Spot |
| Continous Shots | 4.5 fps |
| Self Timer | Yes (2, 5, 10 or 20 secs) |
| Inbuilt Flash | No |
| External Flash | Yes (via hot shoe) |
Exposure & Shutter
| ISO | Auto, 100-51200 (expands to 50-102400) |
| Max Shutter Speed | 1/8000 sec |
Image
| Camera Resolution | 24 MP |
| White Balancing | 12 presets |
| Image Stabilizer | Yes, Sensor-shift |
Video
| Video Recording | 4K @ 24/25/30 fps UHD 1080p @ 24/25/30/50/60 fps FHD |
| Video Formats | MPEG-4, H.264 |
Connectivity
| Wi-Fi | Built-In, 802.11ac (dual band) + Bluetooth |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | None |
| USB Port | USB 3.2 Gen 1 (5 GBit/sec) |
| HDMI | Yes (micro HDMI) |
| Built-in Microphone | Stereo, Yes |
| Remote Control | Yes (via smartphone) |
Battery & Power
| Battery Type | Battery Pack |
| Battery Capacity | 470 mAh |
| Battery Model | EN-EL15c lithium-ion battery & charger |
Nikon Z5 Mirrorless Camera Body Only Price History
You can check the price history of Nikon Z5 Mirrorless Camera Body Only below. The current price is $81,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Nikon Z5 Mirrorless Camera Body Only vs Nikon Z5 II Mirrorless Camera with 16-50mm f/3.5-6.3 Lens
Nikon Z5 Mirrorless Camera Body Only vs Sony a6100 Mirrorless Camera with 16-50mm & 55-210mm Lens
Nikon Z5 Mirrorless Camera Body Only vs Nikon Z50 20.9 MP Mirrorless Camera With 18-140mm Lens
Nikon Z5 Mirrorless Camera Body Only vs Canon EOS R8 24.2MP Mirrorless Camera (Body Only)
Nikon Z5 Mirrorless Camera Body Only vs Canon EOS R6 Mark II 24MP Mirrorless Camera (Body Only)
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm LensDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













